refuz casa de sanatate plata sume fnuass

Mesaj
Autor
radua960
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mai 14, 2008 12:00 am

refuz casa de sanatate plata sume fnuass

#1 Mesaj de radua960 »

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie:
Aprilie - concediul initial - cm1
Mai 2021 am concediu medical in continuare, cod 14, pentru luna intreaga - CM2. Am primit refuz la dosarul de recuperare din cauza erorilor: Suma fnuass gresita si zile fnuass gresite, in conditiile in care am calculat pentru 20 de zile, toate din Fnuass.
Iunie, am un concediu medical(CM3) in continuare la CM2...acelasi cod 14, dar am motiv de respingere: CM2 este invalid si trebuie la initial sa fie CM1.
Pentru iunie(CM3) medicul a spus ca e acordat corect...adica cm3 are concediul initial cm2 si nu a corectat nimic.
Trebuie rezolv situatia in cele 90 de zile, dar nu am idee unde e gresala....
Multumesc!

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: refuz casa de sanatate plata sume fnuass

#2 Mesaj de gheorghei642 »

radua960: - verificați daca pentru (CM2) baza de calcul si număr zile baza de calcul pe concediu medical „in continuare” sunt aceleași ca si pe concediu „initial”;
- începând cu CM3 la rândul - declarația D112 Anexa 1.2 - asigurat - dedicat Nr.certificat initial asigurați-vă ca sunt înscrise seria si nr.certificatului medical anterior (nu serie/număr CM initial).
Aceasta, pentru a permite Casei de sănătate teritoriale, vizualizarea certificatul medical din luna curenta ( de raportare).

radua960
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mai 14, 2008 12:00 am

Re: refuz casa de sanatate plata sume fnuass

#3 Mesaj de radua960 »

Multumesc! Am verificat...baza este mentinuta....iar la certificat medical initial am trecut ceea ce a scris medicul...

Scrie răspuns