angajare pensionar

Mesaj
Autor
oprescul66
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 13, 2020 8:14 pm

angajare pensionar

#1 Mesaj de oprescul66 »

buna ziua! cum se opereaza in SAGA angajare pensionar? am gasit in LISTE dar butoanele nu sunt active....multumesc..

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: angajare pensionar

#2 Mesaj de pomparaus »

Ca orice alt angajat, doar ca bifezi pensionar in detalii.

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: angajare pensionar

#3 Mesaj de stanm711 »

Buna ziua! Am o salariata care si-a depus dosarul de pensie pentru limita de varsta si intre timp a aparut si decizia. Ea vrea sa lucreze mai departe. Trebuie sa-i desfac CIM? Am inteles ca ar trebui sa-i desfac CIM si apoi s-o reactivez. Ma poate lamuri cineva?
Va multumesc!


stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: angajare pensionar

#5 Mesaj de stanm711 »

Buna dimineata! Stiu ca un pensionar pentru limita de varsta poate cumula pensia cu salariul.Intrebarea este daca trebuie sa fac ceva in Revisal. Mi-a spus cineva ca ar trebui sa-i desfac contractul si in aceiasi zi sa reactivez acest contract.
Va multumesc!

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: angajare pensionar

#6 Mesaj de stanm711 »

Buna dimineata! Am aflat ce trebuie facut in aceasta situatie.
In ziua in care salariatul implineste varsta de pensionare contractul sau de munca inceteaza de drept in temeiul art.56 alin.(1) lit.c) din Codul muncii.Fiind o incetare de drept a contractului de munca,ea se produce automat, in temeiul legii,iar angajatorul nu face decat sa constate intervenirea unei asemenea incetari si o face in scris,prin decizie, in termen de 5 zile lucratoare de la momentul cand intervine cauza de incetare de drept.Decizia are caracter obligatoriu pentru angajator, nu este un act prin care se dispune incetarea de drept a contractului, ci reprezinta doar un act constatator al incetarii de drept.Decizia se comunica persoanei aflata in situatia respectiva in termen de 5 zile lucratoare.
Deci, la implinirea conditiilor de varsta standard de pensionare salariatului ii inceteaza contractul individual de munca si daca a formulat o cerere cu 30 zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare se va incheia un nou contract, pe durata determinata de 12 luni, pe aceeasi functie.Salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului(art.56 alin.(4) din Codul muncii astfel cum a fost modificat si completat prin Legea 93/2019). Sper sa va fie de folos.

Scrie răspuns