impozitare tichete cadou decembrie 2021

Mesaj
Autor
marical270
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mar 22, 2013 10:49 am

impozitare tichete cadou decembrie 2021

#1 Mesaj de marical270 »

Buna seara,
Cum se impoziteaza corect acordarea tichetelor cadou in valoare de 1000 lei catre un salariat in decembrie 2021?
Care sunt contributiile si impozitele datorate la decembrie 2021? Cum ar trebui corect inregistrate in statul de salarii?
Multumesc.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: impozitare tichete cadou decembrie 2021

#2 Mesaj de tobosv790 »

Depinde cati membrii de familie minori are. (150 x nr.membrii de familie+1) sunt neimpozabili si nu se trec pe statul de plata . Ce depaseste aceasta valoare se impoziteaza cu "de toate".

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: impozitare tichete cadou decembrie 2021

#3 Mesaj de stroescud »

tobosv790 scrie: Mar Mar 15, 2022 6:53 am Depinde cati membrii de familie minori are. (150 x nr.membrii de familie+1) sunt neimpozabili si nu se trec pe statul de plata . Ce depaseste aceasta valoare se impoziteaza cu "de toate".
.
De unde reiese ca poti da suma neimpozabila si netaxabila (acum are valoarea de 300 lei) x numar de persoane?
Am si eu o speta de gen cu niste mamici.
Eu inteleg ca poti da angajatilor, cadouri in bani sau natura de pana la val. de 5% din fondul de salarii.
Cadourile se dau numai angajatilor care sunt la functia de baza si nu sunt limitate ca valoare precum tichetele de masa.
Valoarea care depaseste 300 lei de "angajat" este purtatoare de taxe (cas, cass, cam) si impozite.
Deci daca ii dau unei mamici cu 2 copii 900 lei, trei persoane, 600 lei ii bag in salarii pentru taxare si impozitare
iar 300 lei conform oug 130 sunt nepurtatori de taxe si impozite.
Am dreptate sau nu am dreptate?
Eu asa inteleg:
Ii pot da unui salariat (sau tuturor salariatilor) cadou in bani sau obiecte, de 8 martie, de Paste, de 1 Iunie de Craciun) de cat vrea muschiul meu-pana la 5% din fondul de salarii.
Dar cand vine scadenta, 300 lei din valoare sunt netaxabili iar restul sunt puratatori de taxe si impozite.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: impozitare tichete cadou decembrie 2021

#4 Mesaj de stroescud »

Nu am pus reactie la teoria relativitatii, dar chiar nimeni nu are un cuvant de zis?
Am dreptate sau nu am dreptate in judecata OUG 130?
Ne vom trezi precum cu diurna?
mamicile mi-au venit cu feisbuc si mi-au aratat ca le pot da zilnic cadouri in bani pentru copii!
Nu mai zic de firma care gestioneaza cardurile pentru cadouri...
Va multumesc!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozitare tichete cadou decembrie 2021

#5 Mesaj de tomac »

Nu aveți dreptate.
Art.76 alin.4 din codul fiscal:
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru naștere/adopție, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, veniturile reprezentând cadouri în bani și/sau în natură, inclusiv tichete cadou, oferite salariaților, precum și cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă sau în regulamentul intern.

Nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite în baza unor legi speciale și/sau finanțate din buget, cu excepția indemnizațiilor de vacanță acordate potrivit legii.

în cazul cadourilor în bani și/sau în natură, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depășește 300 lei:

(i) cadouri oferite angajaților, precum și cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Paștelui, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase;
(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;
(iii) cadouri oferite angajaților în beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie.
Normele de la art. 76 alin.4 litera a
(11) În sensul prevederilor art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal limita de 150 lei se aplică separat pentru cadourile, inclusiv tichetele cadou, acordate pentru fiecare ocazie din cele prevăzute, pentru fiecare angajat și pentru fiecare copil minor al angajatului, chiar și în cazul în care părinții lucrează la același angajator. Partea care depășește limita de 150 lei reprezintă venit impozabil din salarii.
Normele nu sunt actualizate în privința valorii, dar cum norma nu modifică textul, regula este aceiași: pot acorda pentru fiecare copil minor câte 300 lei cu ocazia zilei de 1 iunie, sau pot acorda fiecărui salariat câte 300 lei pentru sărbătorile de Paște sau Crăciun.

Limita de 5din fondul de salarii % nu este limită imperativă - adică doar atât pot da. Acea limită stabilește plafonul maxim deductibil la calculul profitului impozabil dacă entitatea datorează impozit pe profit. Iar limita de 5% este una anuală.

Așadar dacă am fond de salarii anual de 800.000 lei, pot acorda sume cu titlul de cheltuieli sociale de 40,000 lei. Dacă am acordat mai mult, de exemplu, 48,000 lei suma de 8,000 lei va fi tratată ca o cheltuială nedeductibilă fiscal la calculul impozitului pe profit. Și doar atât.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: impozitare tichete cadou decembrie 2021

#6 Mesaj de stroescud »

1-Prin fiecare persoana in parte se intelege o (una) persoana angajata si in functia de baza.
2-Avand 10 copii ii pot da 3.300 lei in masura in care 300 lei sunt neimpozabil si nepurtatori de taxe,
iar ce depaseste valoarea, de 300 lei este purtatoare de taxe si impozite.
Juristul a fost de acord cu interpretarea mea, am semnat impreun un memoriu pe care l-am inaintat conducerii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozitare tichete cadou decembrie 2021

#7 Mesaj de tomac »

Scrie în norme că "limita se aplică separat...pentru fiecare copil al angajatului" și totuși considerați că se limitează la unul singur dacă are 10 copii? Nu, dacă un salariat are 10 copii îi puteți da 3000 lei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns