Evidentiere cont 427 poprire in caz de certificat medical

Mesaj
Autor
ivanm260
Mesaje: 17
Membru din: Joi Noi 19, 2015 2:18 pm

Evidentiere cont 427 poprire in caz de certificat medical

#1 Mesaj de ivanm260 »

Buna ziua.
Am o situatie, pentru care va rog sa ma lamuriti:
Am un salariat cu poprire ANAF. In lunile ianuarie si februarie a avut certificat medical. Fiind prima oara cand ma confrunt cu asa o situatie, m-am interesat si am aplicat poprirea doar la salariu aferent timp lucrat. Asa, pe stat, arata ok. Dar contabilitatea imi semnaleaza ca nu apare in nota contabila referirea la contul 427 in dreptul acestui salariat. Cum trebuie sa procedez ca situatia sa fie ok si din punct de vedere contabil?

ivanm260
Mesaje: 17
Membru din: Joi Noi 19, 2015 2:18 pm

Re: Evidentiere cont 427 poprire in caz de certificat medical

#2 Mesaj de ivanm260 »

Si tot legat de asta. Contabilitatea imi spune ca pe stat trebuie sa apara poprirea neta, ceea ce acum nu se intampla, este suma bruta. Deci, am rugamintea sa-mi explicati cum trebuie sa procedez corect. Multumesc.

ganeam951
Mesaje: 484
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Evidentiere cont 427 poprire in caz de certificat medical

#3 Mesaj de ganeam951 »

Buna,
Te pozitionezi pe statul de plata pe salariatul respectiv, apesi buton "retineri", adaugi "poprire" de la 1 ale lunii/ultima zi din luna, aplicat la : selectezi "salariul net" si fie treci suma fixa rezultata din calcul, fie procent maxim admis 30%.

ivanm260
Mesaje: 17
Membru din: Joi Noi 19, 2015 2:18 pm

Re: Evidentiere cont 427 poprire in caz de certificat medical

#4 Mesaj de ivanm260 »

ganeam951 scrie: Vin Mar 18, 2022 4:13 pm Buna,
Te pozitionezi pe statul de plata pe salariatul respectiv, apesi buton "retineri", adaugi "poprire" de la 1 ale lunii/ultima zi din luna, aplicat la : selectezi "salariul net" si fie treci suma fixa rezultata din calcul, fie procent maxim admis 30%.
Buna dimineata.
Multumesc pentru raspuns.
Problema este ca in nota contabila imi apare retinere din salariu in cadrul retinerilor din CM. Ceea ce am inteles ca nu trebuie sa apara.

Scrie răspuns