CM COD 01 DATA ACORDARE SI PERIOADA. PROBLEME ?

Mesaj
Autor
retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

CM COD 01 DATA ACORDARE SI PERIOADA. PROBLEME ?

#1 Mesaj de retevoescua »

Buna, din experienta voastra: fie trebuie refacut CM, fie sunt probleme la D112, fie nimic in speta de mai jos:

Acordare CM 02.03.22
Perioada CM : 01-04.03.22
Cod indemnizatie 01, cod diagnostic 653

Eu stiam ( poate ma insel ) ca acodarea CM nu poate fi la o data ulterioara, exceptie cazuri de covid, lauzie, internare,unde e necesar avizul medicului expert.
Daca am dreptate m-ar ajuta si o baza legala.

Multumesc anticipat.

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: CM COD 01 DATA ACORDARE SI PERIOADA. PROBLEME ?

#2 Mesaj de retevoescua »

Pentru cine va avea aceeasi problema:
Art.9 (2)
In situatia imposibilitatii prezentării asiguratului la medic se pot acorda certificate cu retroactivitate de 24 ore numai in cazul certificatelor de concediu medical 'initial'.
OUG 158

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CM COD 01 DATA ACORDARE SI PERIOADA. PROBLEME ?

#3 Mesaj de balazse »

Sczue, dar eu nu am gasit la art.9 alin (2) cele mentionate de tine:
OUG.158/2005 scrie: Articolul 9
...
(2) În scopul prevenirii îmbolnăvirilor, persoanele asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) și (2) au dreptul la concediu și indemnizație pentru carantină, fără îndeplinirea condiției privind stagiul de asigurare. (la 21-03-2020, Articolul 9 din Capitolul I a fost modificat de Articolul XVI din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 30 din 18 martie 2020, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 231 din 21 martie 2020 )
Later edit:
Sczue, apare in norme:
Norme de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 scrie: Articolul 9
(1) Certificatele de concediu medical se completează și se eliberează la data la care se acordă consultația medicală, stabilindu-se numărul necesar de zile de concediu medical.
(2) În situația imposibilității prezentării asiguratului la medic se pot acorda certificate de concediu medical cu retroactivitate de 24 de ore numai în cazul certificatelor de concediu medical „inițial“.
(3) Pentru certificatele medicale „în continuare“, data acordării nu poate fi mai mare decât data la care se termină valabilitatea certificatelor de concediu medical acordate anterior pentru aceeași afecțiune.
(4) Certificatele de concediu medical se pot elibera și la o dată ulterioară, numai pentru luna în curs sau luna anterioară, pentru următoarele situații:
a) în caz de sarcină și lăuzie (numai concediu medical pentru maternitate);
b) pentru perioada de internare în spital;
c) pentru imobilizare în sisteme de imobilizare specifice aparatului locomotor, numai de către medicul ortoped/chirurg;
d) situații pentru care este necesar avizul medicului expert al asigurărilor sociale peste 90 de zile;
e) în caz de carantină;
f) pentru pacienții cu afecțiuni oncologice.
g) în cazul bolilor infectocontagioase pentru care se impune măsura izolării, potrivit legii;

Scrie răspuns