Data Intrare Tata in CIC

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Data Intrare Tata in CIC

#1 Mesaj de prunam »

Buna seara ! Am un tata care vrea sa intre in CIC pentru 2 ani; copilul s-a nascut pe 12.03.2022 ! El vrea sa intre de maine in CIC si sa ii suspend contractul. Eu stiam ca nu poate intra in CIC decat dupa cele 42 de zile de la nastere; sotia nu este angajata ! Este corect sa ii suspend de maine contractul si sa intre in CIC ? Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Data Intrare Tata in CIC

#2 Mesaj de balazse »

Vezi art.15 din OUG.111/2010.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Data Intrare Tata in CIC

#3 Mesaj de prunam »

Va multumesc ! Am citit, dar tot nu m-am lamurit. Imi puteti spune cum ati proceda dvs. in situatia de mai sus ?

gaalo73
Mesaje: 98
Membru din: Lun Iul 17, 2017 3:46 pm

Re: Data Intrare Tata in CIC

#4 Mesaj de gaalo73 »

prunam

Avand in vedere ca sotia acestuia nu lucreaza si nu beneficiaza de concediu de maternitate, nu trebuie sa astepte 42 de zile prevazute pentru lauzie.
Daca mama nu lucreaza si nu a lucrat in cele 12 luni anterioare nasterii copilului, tatal natural al copilului poate solicita concediu crestere copil de la data nasterii copilului daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data.
Declarație pe proprie răspundere din care să rezulte că mama nu a beneficiat de indemnizația de maternitate și de concediu pentru creșterea copilului;
Cel puțin o lună din perioada totală a concediului de creștere a copilului este alocată și mamei. Dacă acest drept nu se solicită de către mama, concediul și indemnizația tatălui se reduc cu o luna.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Data Intrare Tata in CIC

#5 Mesaj de prunam »

@gaalo73 : Multumesc din inima pentru ajutor !

Scrie răspuns