concediu crestere copil si certificat de handicap

Mesaj
Autor
bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

concediu crestere copil si certificat de handicap

#1 Mesaj de bodnars »

Buna ziua

Am urmatoarea situatie: Angajata aflata in concediu crestere copil 2 ani (copilul implineste 2 ani in 14 august 2022) aduce un certificat de handicap pentru copil emis la data de 9 iunie. Cu ce data ar trebui sa ii prelungesc suspendarea avand in vedere ca de la AJOFM i-au spus ca trebuie facuta la 1 an si 11 luni si sa duca documentele acolo pentru a continua indemnizatia? Care ar fi ceea mai buna solutie?

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu crestere copil si certificat de handicap

#2 Mesaj de tomac »

AJOFM?
Dvs puteți prelungi, la cererea salariatului, în baza documentelor justificative, la data cererii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

Re: concediu crestere copil si certificat de handicap

#3 Mesaj de bodnars »

Da asa zic si eu. In baza documentelor pot sa il prelungesc cu data de 15 august nu? Dar nu stiu de ce doamna a fost pe la somaj si de acolo i au zis astea si i-au dat si un set de documente de dus acolo.

bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

Re: concediu crestere copil si certificat de handicap

#4 Mesaj de bodnars »

Cum se transmite in revisal prelungirea suspendarii CIM pana la 3 ani a copilul cu handicap?Prin modificare adica modific doar data de sfarsit a suspendarii sau incetez suspendarea initiala cu data de azi si fac o noua suspendare incepand tot cu data de azi?

gheorghei642
Mesaje: 707
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: concediu crestere copil si certificat de handicap

#5 Mesaj de gheorghei642 »

In aceasta situatie, modificati data de încetare a suspendării. Se înregistrează cu valoarea aferentă zilei următoare datei de sfârşit a suspendării.

Scrie răspuns