concediu crestere copil

Mesaj
Autor
esanua
Mesaje: 63
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:00 am

concediu crestere copil

#1 Mesaj de esanua »

Tatal isi poate lua concediu de paternitate daca mama nu este angajata (exista vreo conditie in sensul acesta)?
Daca da, ce vechime in munca neintrerupta ar trebui sa aiba acesta?
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Da, isi poate lua.
Trebuie sa fi avut stagiu de cotizare de minim 12 luni la intregi la CCI, anterior intrarii in concediu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de paturcai »

Legea 210/1999 MO 654/1999.
Tatal are dreptul la un concediu parental de 5 zile lucratoare in primele 8 luni de la nasterea copilului justificat cu prezentarea copiei dupa certificatul de nastere al copilului. Acest concediu este PLATIT si este egal cu salariul corespunzator perioadei respective.
Daca tatal a urmat un curs de puericultura concediu parental se majoreaza cu 10 zile lucratoare platite NUMAI O SINGURA DATA.
In situatia in care mama copilului decedeaza in timpul nasterii sau perioadei de lauzie tatal copilului beneficiaza de restul concediului neefectuat de catre mama. In aceasta situatie concediul se suporta NUMAI DIN FONDURILE ANGAJATORULUI.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

esanua
Mesaje: 63
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de esanua »

Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

Legea 210/1999 nu are legatura cu intrebarea.
Esanua se refera la concediul de crestere a copilului pina la virsta de 2 ani. Acest concediu e reglementat de OUG 148/2005.
Aici se poate consulta acea ordonanta http://www.munca-valcea.ro/mkportal/leg ... 8-2005.pdf
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: concediu crestere copil

#6 Mesaj de retevoescua »

Buna, pentru concediul parental, ca sa nu mai deschid alt topic, este de nevoie de cererea angajatului, certificatul de nastere al copilului si daca este cazul certificatul de absolvire al cursului de puericultura.
Practic se supenda in Revisal - aici intrebare, tot cu 1 zi lucratoare inainte de nastere, sau poate fi si retroactiv ? Teoretic nu stii data cand naste mama.
Astea 10 zile suplimentare trebuie neaparat luate legat, si impreuna cu alea 5 ? Sau pot fi luate aleator pe parcursul celor 8 sapatamani de la nasterea copilului ?
Trebuie sa isi ia neaparat 5 /15 zile sau poate si mai putin ?
Nu este afectat salariul net, dar nu se mai primesc tichete de masa in aceasta perioada, deoarece ele se acorda doar pentru zilele lucrate.
Deci in pontaj ar apare ca zile libere platite, iar in Saga se calculeaza salariul normal, ca si cum ar fi pontat la program, corect ?
In D112 se mai modifica ceva?
Multumesc.

bigul241
Mesaje: 18
Membru din: Joi Feb 22, 2018 1:18 pm

Re: concediu crestere copil

#7 Mesaj de bigul241 »

V-as ruga ca pe viitor sa ne ajutati si cu adeverinta pentru mame care intra in ICC pentru 2 ani, este o adeverinta tip pe 24 luni care trebuie sa o completam manual.
As vrea daca s-ar putea automatiza si aceasta. multumesc frumos!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu crestere copil

#8 Mesaj de balazse »

Cel mai bine trimite e-mail echipei Saga, datele de contact le gasesti aici:
https://www.sagasoft.ro//contact.php
Sa ne zici si nou cum s-a finalizat.

Scrie răspuns