facilitati salariati societate agricola

Mesaj
Autor
ivanovc
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

facilitati salariati societate agricola

#1 Mesaj de ivanovc »

Buna ziua, societate agricola, am majorat salariile, nu este cifra afaceri pana in iulie cind vinde productia, inteleg ca in iunie nu acord facilitati? 331 nu conteaza, numai 345?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: facilitati salariati societate agricola

#2 Mesaj de tomac »

Dacă are producție în curs, contează și aceea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta192
Mesaje: 335
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: facilitati salariati societate agricola

#3 Mesaj de ferenta192 »

Buna seara!
Am si eu o intrebare referitoare la facilitatile acordate salariatilor din industria alimentara, daca sunt indeplinite cumulativ toate conditiile impuse, activitatea firmei este de productie in industria alimentara, dar are si magazine proprii prin care vinde produsele alimentare obtinute, atunci facilitatile de reducere a contributiilor se acorda tuturor salariatilor firmei, indiferent de cod COR, adica soferi, contabili, gestionari, femeile de serviciu, etc.?
Nu gasesc in legislatie clarificarea acestui aspect...
Multumesc oricui ma lumineaza cum trebuie procedat, pentru intocmirea corecta a statului de plata pentru luna iunie!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: facilitati salariati societate agricola

#4 Mesaj de tomac »

Da. Tuturor. Chestiunea e clară încă de la apariția regimului pentru construcții.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta192
Mesaje: 335
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: facilitati salariati societate agricola

#5 Mesaj de ferenta192 »

Multumesc frumos!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

szenteg
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iun 18, 2022 12:54 pm

Re: facilitati salariati societate agricola

#6 Mesaj de szenteg »

Am cautat in lista conturilor IBAN - actualizat in 13.07 , deocamdata NU exista cont separat pt. CAM - agricultura ,
dupa cum vad se va plati in cont CAM constructii , cel putin dupa cum genereaza in D112 ,
adica cod bugetar : 20A470600X , ce parere aveti ?

gheorghescur
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 22, 2012 7:38 pm

Re: facilitati salariati societate agricola

#7 Mesaj de gheorghescur »

Buna ziua!
Oare e corect sa mai fac transferul din productie catre contul de marfa pentru o cofetarie care produce si vinde prin magazinele proprii?(inainte de aparitia legii cu facilitatile din industria alimentara asa faceam ).Nu vreau sa fie probleme cu cifra de afaceri din productie...Acum la vanzare am 7015 si nu mai am 707 (deci nu mai fac productie-transfer-raport gestiune).
Este corect sa nu mai fie raport gestiune la magazinele proprii?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: facilitati salariati societate agricola

#8 Mesaj de tomac »

V-am răspuns și pe blog: de ce să fi transferat la marfă?
Adică dacă e cofetărie cu laborator propriu se putea vinde direct pe 7015.
Dacă aveți un laborator și e separat de cofetării, atunci și vânzarea produselor proprii se ia în considerare ca fiind venit din industrie alimentară chiar dacă e trecut pe contul de venituri din vânzare de marfă, dacă puteți demonstra cât din acel cont e marfă din producție proprie și cât e marfă achiziționată de la terți și revândută.
Mai mult, să vă citez din ordinul 1522/2022:
"La determinarea cifrei de afaceri realizate efectiv din activitatea în sectorul agricol și în industria alimentară conform art. 60 pct. 7 din Codul fiscal, pentru stabilirea veniturilor din vânzarea de produse, se iau în calcul veniturile realizate din vânzarea produselor finite, semifabricatelor, produselor reziduale și a mărfurilor, care sunt obținute din producția proprie. Nu se iau în calcul veniturile din vânzarea de produse achiziționate în scopul revânzării"
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns