d112 rectificativa dupa inspectia fiscala

Mesaj
Autor
grigoriug
Mesaje: 26
Membru din: Vin Sep 22, 2006 12:00 am

d112 rectificativa dupa inspectia fiscala

#1 Mesaj de grigoriug »

buna ziua! am avut inspectie fiscala pe d112 si trebuie sa intocmesc d112 ,rectificat.cum fac??? la declaratie aleg ,declaratie rectificativa si la tipul declaratiei ,aleg 3.decl.depusa ca urmare a inspectiei ficale sau ca urmare a stabilirii oblig.fiscale din oficiu .vreau sa nu gresesc si sa mi se dubleze sumele de plata in fisa platitor dupa inregistrarea RIF de control.va multumesc !

gheorghei642
Mesaje: 747
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: d112 rectificativa dupa inspectia fiscala

#2 Mesaj de gheorghei642 »

grigoriug:
Declarația rectificativă se întocmește pe același model de formular ca și declarația care se
corectează, bifându-se cu X căsuța aflată pe prima pagină a formularului.
Declarația rectificativă se completează integral, înscriindu-se toate datele și informațiile
prevăzute de formular, inclusiv cele care nu diferă față de declarația inițială
a).............
b)..........
c) Caseta „Declarație depusă ca urmare a unei inspecții fiscale sau ca urmare a stabilirii obligațiilor
fiscale din oficiu” – se bifează cu X în situația în care declarația se depune în urma unei inspecții fiscale sau ca
urmare a stabilirii obligațiilor fiscale din oficiu, de organul fiscal competent, după expirarea termenului de 60
de zile de la data comunicării deciziei de impunere. În situația în care se depune declaratie rectificativă, se
bifează în mod corespunzător caseta de la lit. a) - caseta „Declarație rectificativă”.
În situația în care, ca urmare inspecției fiscale, au fost stabilite diferențe de contribuții sociale,
contribuabilii au obligația rectificării declarației pentru perioadele pentru care au fost stabilite astfel de
diferențe, bifându-se cu X căsuța corespunzătoare din formular.

Scrie răspuns