Zilieri, suma neta in aplicatia saga este cu zecimale, impozitul pe venit se rotunjeste in plus

Mesaj
Autor
dumitrud99
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 08, 2014 8:52 am

Zilieri, suma neta in aplicatia saga este cu zecimale, impozitul pe venit se rotunjeste in plus

#1 Mesaj de dumitrud99 »

Buna ziua,

Am cerut ajutorul pe office@saga.ro pentru statul de zilieri al lunii iulie 2022,
In consecinta pentru fiecare zi lucrata, am un stat in care am suma bruta 296 lei, CAS 74, baza impozabila 222, Impozit 22 si un net de 200 lei.
In aplicatia saga in Fisiere-Salariati in tabelul din dreapta jos, pot adauga celelalte zile lucrate intr-o luna pentru un zilier, numai ca in momentul in care adaug ziua, orele lucrate, brut/ora, adica 96/8=37, se completeaza automat suma bruta de 296 si netul de plata in sumaa de 199.8, in loc de 200, asa cum am platit zilierului pentru fiecare zi lucrata.
pentru un zilier care a lucrat 10 zile,am brut 2960, CAS 740, Impozit 222, in loc de 220 siun net in suma de 1998 in loc de 2000, asa cum reiese din statele de salarii din cele 10 zile lucrate.

Raspunsul d-lui SORIN NICA,
' Buna ziua,

Cum ati dedus ca netul nu s-ar calcula cu zecimale?'

Isi bat joc de mine, sau de contabilitate? Unde ati vazut state cu zecimale??????????????????????
Astept un raspuns sau o parere!

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Zilieri, suma neta in aplicatia saga este cu zecimale, impozitul pe venit se rotunjeste in plus

#2 Mesaj de balazse »

Daca ai introdus brut cu zecimale, atunci si netul o sa fie cu zecimale sau ai introdus brut fara zecimale?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Zilieri, suma neta in aplicatia saga este cu zecimale, impozitul pe venit se rotunjeste in plus

#3 Mesaj de tomac »

@dumitrud - unde scrie că la zilieri nu se achită cu zecimale?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Zilieri, suma neta in aplicatia saga este cu zecimale, impozitul pe venit se rotunjeste in plus

#4 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Se pare ca cele relatate de DumitruD99 sa aiba o baza, adica daca introduci 8 ore la un brut/ora de 16 apare un brut de 128, iar ca si net iti apare o suma cu zecimale, adica 86,40, asta la "salariati".
Daca mergi la "state salarii" acolo sumele apar fara zecimale, dar daca apesi pe "export zilieri" acolo sumele din nou apar cu zecimale (in coloana "O", unde apare "sal_net").
Nu sustin ca nu se pot efectua plati cu zecimale, dar daca brutul este o valoare intreaga (la fel si sumele de la "brut/ora" de la salariati), iar contributiile se calculeaza rotunjit la intreg, nu ai cum sa ai net cu zecimale si atunci peste tot ar trebui sa apara valori intregi.

Mai am o nedumerire, daca calculez si raportez sumele pe fiecare zi, atunci de ce in program, cel putin impozitul se calculeaza pe luna intreaga si nu ia in calcul fiecare zi in parte, stiu ca diferenta din rotunjiri nu este foarte mare dar exista.

dumitrud99
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 08, 2014 8:52 am

Re: Zilieri, suma neta in aplicatia saga este cu zecimale, impozitul pe venit se rotunjeste in plus

#5 Mesaj de dumitrud99 »

Pentru Balazse,

Va multumesc ca ati observat si dvs acest lucru, cei de la saga, nu vor sa inteleaga sau este ceva ce lor le scapa sau nu au fost sesizari in acest sens.

Raspunsul celor de la saga dupa o discutie telefonica si pe mailin contradictoriu cu d-lor si le-am spus ca vreau ajutor fiindca platesc pentru program, mi-au raspuns astfel,

Ba se va termina :))

Trebuie sa va orientati catre alt program, pentru ca v-am blocat accesul la achizitia de licente noi.


cu rugamintea de a ma sfatui ce sa fac si cui sa ma adresez, in instanta???

Numai bine si mult succes!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Zilieri, suma neta in aplicatia saga este cu zecimale, impozitul pe venit se rotunjeste in plus

#6 Mesaj de balazse »

Eu doar am mentionat ce apare, dar nu inseamna ca ar fi o problema extrema, avand in vedere ca cel mai important este statul de plata, care ii corect (exceptie acea rotunjire la impozit, dar acest lucru exista de mai mult timp si ma gandesc ca au un motiv pentru acest lucru).

Daca au zis asa cum ai mentionat, atunci scuze, dar cred ca nici atitudinea ta nu era cea mai buna, mai ales ca si acum mentionezi de instanta, deci cred ca ai dus in extreme discutia si problema, desi nu stiu daca este cazul.
Ii drept ca de multe ori se ofera un raspuns destul de sec, dar asta nu inseamna ca nu se incearca rezolvarea situatiei mentionate.
Daca citesti datele despre licenta, acolo vei gasii "Programul este distribuit "AŞA CUM E"("AS IS")".
Ultima oară modificat Mie Aug 03, 2022 10:31 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Zilieri, suma neta in aplicatia saga este cu zecimale, impozitul pe venit se rotunjeste in plus

#7 Mesaj de tomac »

Balasze, vorbești cumva pe lângă. Mai bine te abții puțin.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns