Concediu medical contracte multiple

Mesaj
Autor
mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Concediu medical contracte multiple

#1 Mesaj de mereutad482 »

O salariata urmeaza sa intre in concediu medical maternitate cod 08.
Salariata a avut 2 contracte pe aceeasi societate, unul pe durata determinata de 2 ani a incetat de cateva zile, celalalt este activ si are vechime de 5 ani.
1.Baza de calcul a concediului medical poate cumula veniturile de pe cele 2 contracte ?

2.Un salariat caruia i-a incetat contractul de munca cu acordul partilor, mai are dreptul la decontarea unui concediu medical? Daca da - de catre firma sau de catre casa de sanatate ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Concediu medical contracte multiple

#2 Mesaj de paturcai »

Atata vreme cat exista mai multe contracte individuale de munca, un concediu medical al aceleasi persoane se achita pentru fiecare contract de munca (indiferent de numarul contractelor de munca - fie la acelasi angajator - concediul medical se calculeaza pentru fiecare contract in parte)

Exemplu:
Unui salariat ii inceteaza contractul de munca la data de 10.08.2022; acesta aduce un concediu medical pentru perioada 01.08.2022 - 14.08.2022; aveti obligatia sa-i calculati drepturile cuvenite potrivit documentului prezentat, iar incetarea contractului de munca se "amana" pana pe data de 15.08.2022; salariatul nu poate sa renunte in tot sau in parte la drepturile ce i se cuvin; ori salariatul are dreptul la decontarea unui concediu medical CHIAR DACA ACESTA renunta la acest drept.
Codul Muncii:
Art. 38. [interdicţia renunţării la drepturile prevăzute de lege]
Salariaţii nu pot renunţa la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzacţie prin care se urmăreşte renunţarea la drepturile recunoscute de lege salariaţilor sau limitarea acestor drepturi este lovită de nulitate.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Concediu medical contracte multiple

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Ordonanţa de urgenţă nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, modificata si completata prin OG Nr.99/2017
....
Art.33. -Pentru persoana asigurată care se află în două sau mai multe situații prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A și B și care desfășoară activitatea la mai mulți angajatori, la fiecare fiind asigurată conform prezentei ordonanțe de urgență, indemnizațiile se calculează și se plătesc, după caz, de fiecare angajator. Baza de calcul pentru fiecare indemnizație o constituie numai venitul obținut pe fiecare loc de realizare.

Scrie răspuns