cifra de afaceri agricultura

Mesaj
Autor
fodore
Mesaje: 172
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am

cifra de afaceri agricultura

#1 Mesaj de fodore »

Daca societatea cu cod caen agricultura executa transport cereale (are si cod tranport ) tot pentru o societate de profil agricol aceasta intra ca cifra de afacere pentru agricultura ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cifra de afaceri agricultura

#2 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

atanasoaies60
Mesaje: 20
Membru din: Dum Feb 10, 2019 12:04 pm

Re: cifra de afaceri agricultura

#3 Mesaj de atanasoaies60 »

Daca o societate cu caen principal 0147- desfasoara activitate incubatie oua( este statie de incubatie) iar in extrasezon presteaza activitati de incubatie pentru terti, veniturile din aceste prestari de servicii sunt considerate din agricultura? mentionez ca pe factura de prestari servicii avem servicii incubatie, ambalare pui, transport pui.
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cifra de afaceri agricultura

#4 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

atanasoaies60
Mesaje: 20
Membru din: Dum Feb 10, 2019 12:04 pm

Re: cifra de afaceri agricultura

#5 Mesaj de atanasoaies60 »

Veniturile din activitatea de incubatie oua din sezon( noi cumparam oua, le incubam iar puii de o zi rezultati ii vindem) le-am considerat venituri din agricultura.( pe cod caen 0147) Aceasta e activitatea noastra principala.Daca desfasuram aceeasi activitate pt terti ( folosind aceeasi baza de productie) veniturile din prestari servicii nu pot fi considerate din agricultura?
multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cifra de afaceri agricultura

#6 Mesaj de tomac »

Aș vrea să nuanțez puțin acel "Nu" de mai sus: dacă activitatea prestată către terți, acele servicii, pot fi încadrate pe același cod CAEN, atunci ar intra.
- ordinul 1522/2022 - spune la art.4 litera b că cifra de afaceri pentru agricultură:
"b) "Cifra de afaceri realizată efectiv din activitatea în sectorul agricol și în industria alimentară" se completează de angajatorii care desfășoară una sau mai multe activități
clasificate la codurile CAEN prevăzute la art. 60 pct. 7 lit. a) din Codul fiscal, cu cifra de afaceri realizată efectiv din activitățile aferente codurilor CAEN prevăzute la art. 60 pct. 7 lit. a) din Codul fiscal, respectiv cu suma veniturilor cumulate de la începutul anului până la sfârșitul lunii de raportare, obținute din vânzarea de produse și prestarea de servicii din activitățile aferente codurilor CAEN prevăzute la art. 60 pct. 7 lit. a) din Codul fiscal, evidențiate potrivit Ordinului nr. 1.802/2014"
Așadar dacă ceea ce faceți este prestare ce se poate încadra la codul CAEN 0147, atunci da, intră în cifra de afaceri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

atanasoaies60
Mesaje: 20
Membru din: Dum Feb 10, 2019 12:04 pm

Re: cifra de afaceri agricultura

#7 Mesaj de atanasoaies60 »

Va multumesc pentru raspuns.la cod caen 0147 intra " activități ale incubatoarelor de păsări" deci serviciile de incubatie cred ca se incadreaza.
referitor la art.7 din procedura de acordare a facilitatilor in agricultura " Cifra de afaceri se calculează, în luna de raportare, în condiţiile în care angajatorii care desfăşoară una
sau mai multe activităţi între care se regăsesc şi codurile CAEN prevăzute la art. 60 pct. 7 din Codul fiscal realizează efectiv activităţi aferente codurilor CAEN prevăzute la art. 60 pct. 7 din Codul fiscal"
va rog sa-mi spuneti cum s-ar interpreta?
adica daca intr-o luna nu ai venituri din agricultura ( ai pauza) dar ai alte activitati, dar cumulat de la inceputul anului indeplinesti conditia de cifra de afaceri din agricultura de 80%, in luna respectiva nu aplici facilitati?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cifra de afaceri agricultura

#8 Mesaj de tomac »

Nu aș interpreta așa. Aș aplica facilități dacă am, cumulat, 80% CA din agricultură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

atanasoaies60
Mesaje: 20
Membru din: Dum Feb 10, 2019 12:04 pm

Re: cifra de afaceri agricultura

#9 Mesaj de atanasoaies60 »

Buna ziua!
Referitor la calculul CA din agricultura si industrie alimentara, mai concret referitor la soldul debitor/creditor al ct.711 , va rog sa ma lamuriti la ce se refera paragrafele:
1. se adaugă, cumulat de la începutul anului până la luna de raportare inclusiv, sumele reprezentând:soldurile lunare creditoare înainte de transferul în contul de profit şi pierdere ale veniturilor aferente costurilor stocurilor de produse şi servicii în curs de execuţie,specifice activităţii în sectorul agricol şi în industria alimentară, evidenţiate în contabilitate la sfârşitul lunilor de raportare în care se înregistrează sold creditor;
2.se scad, cumulat de la începutul anului până la luna de raportare inclusiv, sumele reprezentând soldurile lunare debitoare înainte de transferul în contul de profit şi pierdere ale veniturilor aferente costurilor stocurilor de produse şi servicii în curs de execuţie, specifice activităţii în sectorul agricol şi în industria alimentară, evidenţiate în contabilitate la sfârşitul lunilor de raportare în care se înregistrează sold debitor.

practic la luna sept.2022 pt CA din D112 iau in considerare soldul ct.711 doar la luna sept. si il adaug/scad in functie de sold debitor/creditor din veniturile cumulate de la inceputul anului din agricultura?
sau merg pe tot anul 2022 si vad la sf.fiecarei luni ce sold avea 711 inainte de inchiderea cu 121 , adun soldurile lunare debitoare si scad soldurile lunare creditoare si cu diferenta rezultata corectez veniturile cumulate?
cum este corect?
multumesc frumos!

Scrie răspuns