calcul salar

Mesaj
Autor
dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

calcul salar

#1 Mesaj de dragosm683 »

Buna ziua.
Am o situatie la care nu stiu cum as gasi rezolvarea in saga, cer ajutorul vostru in speranta ca o sa gasesc o solutie.
Administratorul doreste majorarea salariilor cu conditia ca in lunile in care veniturile societatii sunt mai mici decat cheltuielile sa le diminueze acest salar la limita egalitatii dintre cele doua(profit 0).Lucram pe baza de comenzi de lucrari si nu este sigur si stabil venitul lunar.Cum as putea sa diminuez salarul in Saga, nu am gasit nici o posibilitate.Orice idee e binevenita.
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul salar

#2 Mesaj de tomac »

Eu aș pune lună de lună un bonus.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: calcul salar

#3 Mesaj de dragosm683 »

Asa am facut pana acum, insa mumcitorii doresc majorare de salar, si sunt de acord ca in lunile cand nu acopera veniturile=cheltuielile sa le dau mai putin.Nu gasesc o solutie legala inafara de a modifica actul aditional.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul salar

#4 Mesaj de tomac »

Pentru că nu există alta. Dar problema e că nu știu cât de legal este un astfel de act care ar prevedea și o eventuală scădere a salariului. Pentru că ar trebui să includă criterii clare de reducere. Și se pune problema dacă la toți salariații se aplică la fel.
Dacă faci act adițional de majorare și refuză după aceea la micșorare să semneze, ce faci?
Oricum această chestiune e una care clar depășește competența unui contabil și necesită un jurist specializat în legislația muncii. Eu nu sunt 100% sigur că nu se poate încheia un astfel de act adițional, dar cu siguranță eu, contabil, nu m-aș încumeta să întocmesc un astfel de act.
Nu înțeleg rațiunea pentru care nu sunt mulțumiți cu bonusarea lunară câtă vreme drepturile ce decurg sunt calculate raportat la brut nu la încadrare, mai puțin indemnizația de CO, dar și acolo pot suplimenta dacă doresc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: calcul salar

#5 Mesaj de dragosm683 »

Este exclus sa fac acte aditionale la majorare, apoi la diminuare, chiar nu am alta treaba.O sa merg pe varianta bonusurilor in procent egal la toata lumea de la portar la administrator in lunile cand va fi productie mare(profit).
Multumesc pentru ca m-ai ascultat.

Scrie răspuns