salar

Mesaj
Autor
tothi749
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 11, 2011 12:00 am

salar

#1 Mesaj de tothi749 »

buna ziua am avut o angajat la care s-a desfacut contractul de munca prin tribunal o castagat si o trebuit sa reangajam banii care am trimis la executor in contabilitate cum procedam cu decl 112 e vorba de 11 luni multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: salar

#2 Mesaj de paturcai »

Este o situatie foarte dificila si imi pare rau ca justitita i-a dat dreptate acelei angajat.
Sunt unii oameni care mor cu dreptatea in mana. De data aceasta s-a facut dreptate.

Bun!

1. Salvati datele firmei (baza de date din SAGAC) ca si cum ar trebui sa dati aceasta baza de date catre un alt coleg (contabil)
2. Instalati SAGA C, din nou alegand un alt director, de exemplu: D:\SAGA_2021_2022 sau D:\SAGA_D112
3. Adugati numele firmei, codul fiscal, Registrul Comertului, etc, etc, ca si cum ati crea o firma noua (puneti toate datele)
4. Mergeti apoi la PRELUARE DATE CONTABILE, puneti data de inceput (01.10.2020, de exemplu) si validati PE ZERO
5. Dupa ce instalati SAGA C, mergeti la Intretinere BD (pe bara de meniu---->Administrare---->Inretinere BD---->Restaurare---->alegeti sa restaurati din arhiva creata (la pasul 1)
6. Devalidati toate inchiderile de luna pana la data la care va este necesar sa incepeti sa faceti rectificative
7. Generati D112 rectificative
8. Vedeti ce sume s-au modificat la sfasitul perioadei (aveti in plus la 641, la 421, la 4315, etc)

Mergeti inapoi in programul SAGA C (cel in care aveti toate datele firmei, in acelasi loc de unde ati luat baza de date)
9. Faceti notele contabile urmatoare: (le introduceti manual in Articole contabile)
La numar de de document treceti Decizia de la Tribunal
In loc de 641 veti folosi 1174
Aveati inainte 641 = 421
421 = 43XX
Veti avea in anul 2022:
1174 = 421
421 = 43XX
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns