CALCUL CAS SI CASS LA CONTRACT SUSPENDAT

Mesaj
Autor
bizganf
Mesaje: 51
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

CALCUL CAS SI CASS LA CONTRACT SUSPENDAT

#1 Mesaj de bizganf »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o parere la urmatoarea situatie:
- 1 CM suspendat pe data de 17.08 pe motiv de absentare nemotivata, calcul CAS si CASS se face la venitul realizat (perioada cat a fost activ contractul) sau la salariul minim?
Legea spune ca se calculeaza corespunzator numarului de zile in care contractul a fost activ, insa Saga calculeaza diferente la CAS si CASS luand in considerare contractul ca fiind unul cu timp partial
Nr de ore absentate le-am trecut la "Detalii" in statul de plata, Pontaj si este inregistrat si in reges.
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CALCUL CAS SI CASS LA CONTRACT SUSPENDAT

#2 Mesaj de herganiec »

Dacă cosiderați că trebuie la salariul realizat, bifați la fisiere-salariati (la persoana respectiva)-modificare-detalii--- baza contributii egala cu salariul
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

bizganf
Mesaje: 51
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: CALCUL CAS SI CASS LA CONTRACT SUSPENDAT

#3 Mesaj de bizganf »

Pai aici era nedumerirea mea, calculul se realizeaza la salariul minim sau la cel realizat, luand in considerare ca CM este suspendat?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CALCUL CAS SI CASS LA CONTRACT SUSPENDAT

#4 Mesaj de tomac »

La realizat. Dar în acest caz nu completați orele de absență ci în ecranul de concedii adăugați o linie de "Suspendare" pentru intervalul respectiv. La absențe le treceți pe cele care nu au fost trecute în REVISAL ca suspendate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bizganf
Mesaje: 51
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: CALCUL CAS SI CASS LA CONTRACT SUSPENDAT

#5 Mesaj de bizganf »

Multumesc pentru raspuns! In acest caz, perioada suspendata imi va aparea la CFP in statul de plata

Scrie răspuns