2 contracte la 8 ore

Mesaj
Autor
zlatec933
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 11, 2019 7:49 am

2 contracte la 8 ore

#1 Mesaj de zlatec933 »

Buna ziua,
Speta

Un salariat cu 2 contracte de munca la 8 ore la 2 societati diferite.
Salaritul are adeverinta de la primul loc de munca in care se specifica ca este angajat la 8 ore si ca este functia lui de baza.
Pentru societatea 2 care il are tot la 8 ore, bifa de la functia de baza se scoate , dar este necesar bifa si la "baza contributii egale cu salariul" sau orice fel de alta bifa ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: 2 contracte la 8 ore

#2 Mesaj de septimiuv »

Depinde la ce rezultat vrei să ajungi.

zlatec933
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 11, 2019 7:49 am

Re: 2 contracte la 8 ore

#3 Mesaj de zlatec933 »

Daca legal pot sa ii pun bifa la "baza contributii egale cu salariu" sau nu, chiar daca este incadrat la 8 ore la a 2-a societate atat cat si la prima societate.
Salariatul aduce dovada de la prima societate ca acolo este functia lui de baza.

Se aplica aceleasi deduceri ca la contractele partiale ? Daca salariatul are 2 contracte, 1 contract cu 8 ore si functie de baza si al 2-lea contract la 4 ore, trebuie sa scot bifa la cel de 4 ore si sa pun apoi bifa la "baza contributii egale cu salariul" ca sa se beneficieze de deducere, dar daca in loc de "partial" este tot norma intreaga la al 2-lea contract, se poate aplica aceasi deducere ca la un contract de 2/4/6 (partial ) ?

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: 2 contracte la 8 ore

#4 Mesaj de cunam917 »

Nu am inteles nimic, dar daca un salariat are mai multe contracte de munca la unul singur are functia de baza si la acela beneficiaza de deducere. La celelalte contracte NU beneficiaza de deducere. DELOC. Bifa baza contributii egale cu salariul, ce rost are sa o mai puneti daca are ctr de 8 ore??? are salariu minim, sau mai mult, deci oricum plateste contributii la salariu minim. Bifa o puneti la contracte partiale, daca salariatul cumuleaza contracte ce insumeaza salariul minim pe economie. Bifa nu are legatura cu deducerea. debifati coloana "functia de baza" acolo unde salariatul nu are functie de baza (din ecarnul salariati). e ilegal ca un angajat sa beneficieze de deducere la mai multe contracte de munca.

Scrie răspuns