SALARIATI DETASATI

Mesaj
Autor
pavalescug
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 31, 2022 11:21 am

SALARIATI DETASATI

#1 Mesaj de pavalescug »

Buna ziua!
Am o intrebare si am tot cautat raspunsuri pe forum dar nu am gasit un raspuns complet sau poate nu am inteles eu :D
Am o societate de constructii care detaseaza un numar de salariati catre o alta societate de constructii ,pentru lucrari pe teritoriul tarii.Am bagat salariatii detasati in firma care ii primeste , adaugand fiecare salariat, bifand <alte categorii< si nu stiu daca mai trebuie sa bifez ceva sau nu, iar la aceeasi salariati in firma mama, am trecut perioada de suspendare. E prima data cand ma lovesc de aceasta situatie si nu cred ca am inteles, la firma mama raman in Revisal, dar salariile ,pontajul,112 le face firma care ii primeste? Trebuiesc adaugati si la firma care ii primeste co=asiguratii? dar in situatiile cu CM, iau baza de la firma mama?...e corect asa?

pavalescug
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 31, 2022 11:21 am

Re: SALARIATI DETASATI

#2 Mesaj de pavalescug »

Poate nu am reusit sa ma fac inteleasa,ma intereseaza in primul rand unde si cum bifez si la firma mama si la cea primitoare, in setari...detasarile... :roll: nu gasesc si nu vreau sa fac vreo prostie.

zabulikas
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 13, 2019 9:25 am

Re: SALARIATI DETASATI

#3 Mesaj de zabulikas »

La firma mama, faci Revisal si inregistrezi salariatii la Salarii, figureaza suspendati, faci 112, si apar in stat pe 0.
La firma unde sunt detasati inregistrezi salariatii la Salarii, ii pontezi, faci 112, si restul ... eu nu am bifat "Alte categorii".

Eu nu am inteles, cum se procedeaza la adeverinta de vechime, la incetarea unui contract, practic elibereaza ambele firme adeverinte de vechime? Intreb si eu.

pavalescug
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 31, 2022 11:21 am

Re: SALARIATI DETASATI

#4 Mesaj de pavalescug »

zabulikas scrie: Mie Sep 14, 2022 5:20 pm La firma mama, faci Revisal si inregistrezi salariatii la Salarii, figureaza suspendati, faci 112, si apar in stat pe 0.
La firma unde sunt detasati inregistrezi salariatii la Salarii, ii pontezi, faci 112, si restul ... eu nu am bifat "Alte categorii".

Eu nu am inteles, cum se procedeaza la adeverinta de vechime, la incetarea unui contract, practic elibereaza ambele firme adeverinte de vechime? Intreb si eu.
Deci la concedii,suspendari etc, ii trec perioada detasarii...adica il suspend...dar nu ar trebui sa trec undeva si CUI firma la care se face detasarea?....ma simt in ceata! Scuze :P

zabulikas
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 13, 2019 9:25 am

Re: SALARIATI DETASATI

#5 Mesaj de zabulikas »

pavalescug scrie: Mie Sep 14, 2022 5:29 pm
zabulikas scrie: Mie Sep 14, 2022 5:20 pm La firma mama, faci Revisal si inregistrezi salariatii la Salarii, figureaza suspendati, faci 112, si apar in stat pe 0.
La firma unde sunt detasati inregistrezi salariatii la Salarii, ii pontezi, faci 112, si restul ... eu nu am bifat "Alte categorii".

Eu nu am inteles, cum se procedeaza la adeverinta de vechime, la incetarea unui contract, practic elibereaza ambele firme adeverinte de vechime? Intreb si eu.
Deci la concedii,suspendari etc, ii trec perioada detasarii...adica il suspend...dar nu ar trebui sa trec undeva si CUI firma la care se face detasarea?....ma simt in ceata! Scuze :P
Doar in Revisal la firma mama treci CUI si firma unde faci detasarea si perioada detasarii. Perioada detasarii va figura ca si suspendare in ecranul Concedii.

Scrie răspuns