salariati part time

Mesaj
Autor
tankoe106
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mar 10, 2017 2:07 pm

salariati part time

#1 Mesaj de tankoe106 »

La pensionari cu ctr.part time se bifeaza numai casuta din panoul ,,Detalii '' - "Pensionar " ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: salariati part time

#2 Mesaj de paturcai »

Pentru siguranta bifati si Baza contributii egala cu salariul
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tartiuc
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mar 09, 2009 12:00 am

Re: salariati part time

#3 Mesaj de tartiuc »

La pensionari cu pensie de serviciu(M.Ap.N.) cu ctr.part-time se mai bifeaza din panoul ''Detalii'' - ''Pensionar'' si Baza contributii egala cu salariul? Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariati part time

#4 Mesaj de tomac »

Pensionar da. Baza egală cu salariul nu, pentru că la excepții intră doar pensionarii în sistemul public de pensii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Re: salariati part time

#5 Mesaj de cozmag384 »

Un salariat cim part time cu 2ore/zi/ 5 zile/luna si un salariu de 700 lei,cum se intocmeste pontajul ca salariul sa ramana acelasi ,are alt contract de munca dar este strict confidential,poate da doar declaratie pe propria raspundere.zilele ramase din luna se suspenda cu AD?ISe calculeaza cas cass cam la salariul minim de 2350lei aferente celor 5 zile din luna care sant active.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariati part time

#6 Mesaj de tomac »

1. Pontajul se întocmește fix după cum lucrează. Adică se vor ponta cele 5 zile în care a muncit.
2. Nimeni nu-i cere să declare salariul la alt angajator. Angajatorul la care are CIM cu timp parțial îi cere să depună o declarație pe proprie răspundere din care să rezulte că obține cumulat, din toate contractele sale de muncă, un salariu cel puțin egal cu cel minim. Nu a cerut nimeni și nu cere nimeni să declare ce salariu exact obține de la alți angajatori.
3. Zile rămase din ce?
4. Dacă salariatul obține, în lună, venituri de natură salarială - cumulate, de cel puțin 2550 lei, atunci fiecare angajator va calcula contribuțiile la salariul realizat de salariat, altfel fiecare angajator va calcula contribuțiile la salariul minim.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Re: salariati part time

#7 Mesaj de cozmag384 »

Lucreaza 5 zile in luna,restul zilelor nelucrate se suspenda cu AD?salariatul este cu timp partial 2 ore ,ore pe luna deci in medie 40 ore/luna,in cele 5 zile.poate lucra 40 ore,nu se considera ore suplimentare? Va rog un ajutor priv intocmirea pontajului in SAGA C.Daca asa reste nu am ce suspenda.

Scrie răspuns