D112

Mesaj
Autor
coltorn629
Mesaje: 4
Membru din: Vin Sep 30, 2022 3:05 pm

D112

#1 Mesaj de coltorn629 »

Buna,

utilizez de aprox. 3 luni SAGA iar luna aceasta am avut urmatoarea problema cu D112, mentionez ca am preluat firma de la firma de contabilitate cu soldurile din balanta la data de 30.06.2022:
- D112 pt luna a 7-a si a 8-a le-am generat fara probleme dar la D112 aferenta lunii septembrie imi preia atat in declaratie cat si in statul de plata Diferenta CASS (414.00) si CAS (1036) din declaratie sumele acestea ar fi pt concediul neefectuat aferent anului 2021, concediul acesta a fost efectuat de catre angajati, dar neimportand baza de date ci preluand soldurile din balanta acest lucru nu a fost reflectat in contabilitate, intrebarea mea este cum as putea sa reflect in SAGA faptul ca angajatii au beneficiat de concediu aferent anului 2021 fara sa denaturez nimic?

P.S. Am incercat printr-un stat de plata anterior datei preluarii bazei de date dar cum nu se genereaza NC nu s-a schimbat nimic.

Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D112

#2 Mesaj de pomparaus »

Ce legatura sa aiba D112 cu concediile neefectuate, D112 se genereaza din statul generat de tine in baza datelor introduse de tine!
Nu cumva ai salariati cu timp partial de munca pt.care Saga calculeaza contributii la nivelul unui salariu minim pe economie?!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D112

#3 Mesaj de balazse »

Pentru ColtorN629
Acei angajati au plecat de la unitate ca le platesti concediul neefectuat?
Daca nu, atunci nu ai nici o baza legala sa le treci pe statul de plata (citeste putin Codul Muncii art.146 alun (3)).

coltorn629
Mesaje: 4
Membru din: Vin Sep 30, 2022 3:05 pm

Re: D112

#4 Mesaj de coltorn629 »

Buna ziua,

multumesc pt raspunsuri.
Art mentionate pe declaratie la dif cas si cass vb despre concediile neefectuate pe anul 2021, de aici presupunerea pe care am facut-o.
La salariatii cu norma partiala nu am bifat ca avand functia de baza aici, unde ar trebui sa verific in program sa vad daca intr-adevar e vb de aceste contributii?

Multumecs!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D112

#5 Mesaj de pomparaus »

Dar trebuie sa te convingi ca acei salariati mai lucreaza si in alta parte si obtin venituri la nivelul salariului minim, altfel, societatea ta e obligata sa plateasca contributii pentru salariu intreg minim pe economie : acea bifa la functia de baza se pune pentru ca acel salariat sa nu beneficieze la toate locurile de munca de deducerea personala.
Pentru salariatii cu timp partial (daca intrunesc conditiile pt.ca firma sa nu plateasca taxe pt. salariu minim pe economie), din salariati, te pozitionezi pe respectivul salariat si cu "modifica" din detalii dreapta sus,bifezi "baza contributii egala cu salariul".

Scrie răspuns