salariati detasati in Germania

Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

salariati detasati in Germania

#1 Mesaj de pomparaus »

Buna dimineata,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie si am nevoie de opiniile voastre : in baza unui contract incheiat intre o societate din Romania si una din Germania, au plecat prin detasare pe o perioada de 6 luni cu formular A1(cu posibilitate prelungire perioada detasare) 8 salariati : le-am operat detasarile si transmis in Revisal. S-a convenit ca oamenii la fiecare 2 luni sa vina in tara si sa beneficieze de cate 2 saptamani libere (10 zile lucratoare) platite la nivelul salariului stabilit pt.Germania, apoi se reantorc in Germania reluand munca (vor fi organizati in asa fel incat lucrarea din Germania sa aiba continuitate). Problema este urmatoarea : ce trebuie sa fac eu pentru acesti oameni cu perioada in care se reantorc in tara, cum ar trebui sa figureze in pontaj? Unii dintre ei au CO neefectuat, dar ar fi corect sa figureze in CO atata timp cat conditiile contractuale sunt ca la fiecare 2 luni lucrate ei sa beneficieze de 10 zile libere? Si daca sunt libere unde ar trebui sa figureze in pontaj, ca nu e rubrica speciala pt.zile libere.
Orice sugestie din partea voastra e binevenita, mai ales daca sunt colegi care au avut asemenea cazuri.
Nu mai spun ca acest detaliu l-am aflat acum, actele aditionale la CIm pt.detasare neavand mentionata aceasta facilitate contractuala.
Multumesc mult!
Silvia

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariati detasati in Germania

#2 Mesaj de tomac »

Pontați cu zero ore lucrate. CO se acordă la cerere. Zilele libere acordate salariaților se plătesc câtă vreme nu există suspendare de contract.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: salariati detasati in Germania

#3 Mesaj de pomparaus »

Multumesc Cristi : nu asi avea cum sa le fac suspendare de contract, ar insemna sa suspend si detasarea, detasare operata in Revisal pentru 6 luni in Germania.
O zi buna!

Scrie răspuns