Masura ITM concediu neefectuat

Mesaj
Autor
munteanud757
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 16, 2019 8:27 am

Masura ITM concediu neefectuat

#1 Mesaj de munteanud757 »

Buna seara,
In urma unui control ITM, am primit masura sa fac dovada platii compensarii in bani a concediului neefectuat pentru 2 angajati care au plecat lunile trecute. Exista vreo posibilitate de a prinde aceste sume in declaratia D112 aferenta lunii noiembrie sau singura posibilitate este sa modific statele de salarii din lunile in care le-au incetat contractele de munca celor 2, automat depunere D112 rectificative?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Masura ITM concediu neefectuat

#2 Mesaj de pomparaus »

Compensarea concediilor neefectuate se face in luna in care inceteaza CIM-ul.
Si oare cum ai putea tu sa "prinzi" aceste sume in D112 in noiembrie pentru 2 salariati care nu mai sunt activi?!!!
ITM-ul doreste si dovada platii, nu numai rectificarea 112 cu compensarea in lei a CO neefectuat.

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Masura ITM concediu neefectuat

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Compensatie CO neefectuat se acorda in luna incetarii CIM.
Suma reprez.compensatie CO neefectuat, in Saga, se completeza in ecran State de salarii - buton "Detalii" si va apare in stat la "Alte drepturi" si in fluturas la "alte venituri" - si astfel, se rezolva cu dovada platii catre salariat.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Masura ITM concediu neefectuat

#4 Mesaj de pomparaus »

Trebuie dovedit ca acel salariat a primit banii aferenti compensarii CO neefectuat : stat semnat sau dovata ca i-ai trimis prin posta cu confirmare de primire.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Masura ITM concediu neefectuat

#5 Mesaj de roncovf »

@munteanud757
Daca vrei sa inregistrezi sumele in luna noiembrie, procedeaza ca in postarea de mai jos:
https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php ... ri#p292993

Scrie răspuns