pensionar salariat

Mesaj
Autor
busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

pensionar salariat

#1 Mesaj de busteani »

Am urmatorul caz: un angajat care este pensionar cu drept de munca 4 ore. As vrea sa stiu pentru el nu se plateste contributia la somaj? Si daca mai sunt alte reglementari pe care ar trebui sa le stiu cand ii fac statul de plata.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

nu se plateste 1 + 2.5 %

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de busteani »

Si daca din greseala am declarat si platit acesti bani ce fac? Nu vreau neaparat sa ii recuperez de la ei, ci doar sa fiu in regula cu inregistrarile?

Si inca o intrebare: cum pot face din saga declaratie rectificativa la AJOFM, avand in vedree ca eu am declarat platitot de aceste contributii la somaj un pensionar?
Inafara de acest lucru, mai e ceva de stiut in ceea ce priveste acest pensionar - regim special in alte declaratii sau in relatia cu statul?!

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#4 Mesaj de Doriana »

in cazul in care rectifici.... trebuie sa rectifici in afara de decl somaj si decl 100 la finante si se modifica si statul de plata, si implicit rulajele lunare, balanta.... :oops:
daca per si suma sunt mici, nu are rost.....
eu am luat o firm adin 01 ian cu salariat pensionar din 01.12.05...am facut corect din 01 ian, dec a ramas asa, era si bilant facut...nu avea rost
din 01 ian am facut act aditional la itm...se modif brut sa fie acelasi net...
deci repet daca mai ales nu vrei sa ii recuperezi, nu are rost (parerea mea),...atat timp cat ai platit mai mult...e ok.....problema ar fi fost daca declarai si plateai mai putin.... :D
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de busteani »

Dupa verificarile facute, e depusa numai declaratia la somaj, si as avea nevoie de o indrumare referitoare la cum se face declaratia rectificativa din saga la somaj. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc pentru sfaturi!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#6 Mesaj de septimiuv »

te duci in declarati de somaj, la salariati, apesi modifica iar prima coloana are optiunile de rectificare
simplu nu ?
trebuia doar sa te uiti atent

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de busteani »

La mine e urmatoarea situatie: am declarat la somaj ca si contribuabil un pensionar. Ca sa pot face declaratia rectificativa, trebuie sa il reintroduc acel salariat si sa ii dau in dreptul lui litera "S" care inseamna ca acesta va fi sters din declaratie? pentru ca in momentul in care am refacut setarile privind acest salariat l-am bifat de la inceput ca fiind pensionar si nu mai apare in declaratia de la somaj?

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: pensionar salariat

#8 Mesaj de stanm711 »

Buna ziua! Am angajat un pensionar cu 4 ore. Trebuie sa platesc pentru el CAS si CASS?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pensionar salariat

#9 Mesaj de pomparaus »

De ce ar fi scutit?!

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: pensionar salariat

#10 Mesaj de stroescud »

Daca lucrati in SAGA, il introduceti la salariati ca pensionar, norma de lucru care o are, salariul pe care i-l dati.
In D112 din SAGA pune totul unde trebuie si face ce trebuie, diminueaza CAM la respectivul cu contributia pentru somaj.
Contributia pentru somaj trebuie sa fie 0,
Eu sunt in aceeasi situatie si nu am dureri de cap.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pensionar salariat

#11 Mesaj de pomparaus »

@stroescu : cum diminuezi tu CAM-ul in D112 pt.a plati cu mai putin suma pe care nu trebuie sa o plateasca la somaj pensionarul?

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: pensionar salariat

#12 Mesaj de stroescud »

Folosind aplicatia SAGA, care-mi face tot,
si salarii si D112.
Nu am difrenta dintre CAM-ul din recapitulatia la salarii
si CAM-ul din D112 pentru persoana respectiva.
Simplu!!!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pensionar salariat

#13 Mesaj de pomparaus »

Ca nu ai diferenta de CAM-uri da, dar la pesionarul in cauza in nici-un caz nu ai diminuat CAM-ul, de aceea te-am intrebat cum diminuezi CAM-ul la un pensionar.
2.25% CAM se aplica la total venituri salariale.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: pensionar salariat

#14 Mesaj de stroescud »

Distribuirea sumelor din contul contribuției asiguratorie pentru muncă (CAM):

15% din încasări devin venit pentru Fondul de Garantare pentru plata creanțelor salariale, în contul 28.A.20.11.00 „Venituri din contribuția asiguratorie pentru muncă pentru fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale”;
20% din încasări se fac venit la Bugetul asigurărilor pentru șomaj, în contul 28.A.20.10.00 „Venituri din contribuția asiguratorie pentru muncă pentru șomaj”;
5% din încasări se fac venit la Sistemul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale, în contul 22.A.20.09.00 „Venituri din contribuția asiguratorie pentru muncă pentru accidente de muncă și boli profesionale”;
40% din încasări se fac venit la Fondul Național Unic de asigurări sociale de sănătate pentru plata concediilor medicale, în contul 26.A.20.12.00 „Venituri din contribuția asiguratorie pentru muncă pentru concedii și indemnizații”;
20% din încasări rămân venituri ale bugetului de stat, în contul 20.A.20.08.00 „Venituri din contribuția asiguratorie pentru muncă aferentă bugetului de stat”.
Pentru un angajat pensionar CAM-ul este diminuat cu 20% fata de un salariat nepensionar.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pensionar salariat

#15 Mesaj de pomparaus »

Lasa distribuirea, eu zic ca tu firma platesti integral 2.25 la total venituri salariale : deci nu ai nimic diminuat pentru acel pensionar.

Scrie răspuns