sanctiuni disciplinare...ajutor

Mesaj
Autor
niculceaa
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

sanctiuni disciplinare...ajutor

#1 Mesaj de niculceaa »

am de facut o decizie cu sanctiune disciplinara pentru parasirea locului de munca in timpul programului : 10 % din salariu de baza pe o luna.Am fost la Itm si mi-au zis sa fac o decizie: cf.atr.264,lit.d se sanctioneaza salariatul.dupa instiintarea salariatului ce pasi se mai fac? cum inreg in contab aceasta retinere de la salariat? mai trebuie facut ceva?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Ia sa vedem ce zice articolul incriminat:
Art. 264.
(1) Sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăşi 10 zile lucrătoare;
c) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
(2) În cazul în care, prin statute profesionale aprobate prin lege specială, se stabileşte un alt regim sancţionator, va fi aplicat acesta.

Aplicarea unui avertisment este conditionata de cercetarea prealabila. Daca se trece peste aceasta procedura salariatul poate solicita in instanta ca sanctiunile sa-i fie anulate pentru ca nu s-au urmat procedurile si culmea! va castiga.
Care este procedura?
- Cercetarea prealabila prevazuta in art 75 din acel faimos Contract la nivel de ramura pentru anii 2007-2010.
In cercetarea prealabila trebuie sa scriem: imprejurarile in care fapta a fost savarsita: cand, unde, cum, de ce;
trebuie vazut gradul de vinovatie al salariatului (neglijenta, imprudenta, intentie indirecta sau directa)
Ar fi mai sigur sa se intocmeasca o lista cat mai cuprinzatoare referitoare la cele de mai sus.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de herganiec »

...si sa nu uiti apoi sa introduci retinerea la salariat in acea luna. in suma fixa sau in procent cum va convine :D
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

Scump la vedere, scump la vedere.
Of jocurile astea de strategie o sa-ti ia mintile intr-o zi.
Am un prieten care joaca nu stiu ce joc in care trebuie sa astepte cam o saptamana pana nu-stiu-ce i se construieste, se ascunde se bate, isi cumpara nu-tiu-ce nava.
Ma rog.
Era intr-o zi disperat : nu pot sa plec pana la Costinesti sa rezolv o problema de vreo cateva ore pentru ca exact in perioada aceea nu-stiu-ce urma sa se nasca, sa creasca sa culeaga sau sa dreaga. Si-a amanat plecarea, a dat-o dracului de afacere, dar a fost online in momentul acela delicat. M-a sunat si mi-a spus ca a mai castigat un ragaz de 2 zile si ca poate pleca linistit.
Ai grija HerganieC!
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: sanctiuni disciplinare...ajutor

#5 Mesaj de mocanl378 »

va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:
avem un angajat care a baut la locul de munca, a fost prins, si acum conducerea doreste sanctionarea lui prin aplicarea unui procent de 5% din salariu

imi puteti spune cum inregistrez pe statul de plata aceasta retinere si daca trebuie raportata pe revisal?

va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sanctiuni disciplinare...ajutor

#6 Mesaj de herganiec »

generezi statul de plata pt luna respectiva, mergi pe persoana respectiva , apesi butonul retineri, -->adaug, completezi PENALIZARE 5% pui procentul 5 , <aplicat la..> sal+sporuri si salvezi.
Trebuie sa ai decizie din partea conducerii pt aceasta retinere.

Nu se trimite la ITM nimic, doar sporurile permanente.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: sanctiuni disciplinare...ajutor

#7 Mesaj de mocanl378 »

va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sanctiuni disciplinare...ajutor

#8 Mesaj de balazse »

Totusi sa ai la baza un document justificativ pentru retinere, ca sa nu ai probleme ulterior.

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: sanctiuni disciplinare...ajutor

#9 Mesaj de mocanl378 »

buna ziua, mai am o intrebare pe aceasta tema: daca, prin decizia de santionare, se decide ca unui salariat sa i se reduca salariul brut aferent unei luni cu 10%, aceasta presupune efectiv reducerea salariului de incadrare cu procentul respectiv pe statul de plata si raportare pe revisal, deoarece apare o modificare salariala, nu?

si care este diferenta intre penalizare(care apare pe statul de plata ca retinere efectiva din salariu si care nu se raporteaza pe revisal) si reducerea salariului de incadrare(care doar modifica salariul brut pe stat si se transmite pe revisal)?

va rog sa ma lamuriti si pe mine!

va multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sanctiuni disciplinare...ajutor

#10 Mesaj de herganiec »

penalizare 10% este pe o perioada, si este o sanctiune o retinere din salariu nu se transmite la ITM.
reducerea salariului de incadrare se face act aditional cu noul salariu si se transmite la ITM.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: sanctiuni disciplinare...ajutor

#11 Mesaj de mocanl378 »

am sunat ulterior la ITM si mi s-a spus ca, in cazul sanctiunii disciplinare, daca se recurge la reducerea salariului de incadrare, in baza deciziei de sanctiune se trimite pe revisal salariul de incadrare diminuat cu procentul stabilit, salariu care va fi diminuat si pe statul de plata pt. perioada de sanctiune stabilita.
Si mi s-a spus ca retinerea (care are rubrica separata si pe statul de plata) se aplica doar in baza unei hotarari judecatoresti.

suciul574
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 24, 2008 12:00 am

Re: sanctiuni disciplinare...ajutor

#12 Mesaj de suciul574 »

Buna ziua, referitor la acest subiect a mai avut cineva aceasta situatie de curand? Am si eu o sanctiune disciplinara de 10% din salariul de incadrare pe 3 luni, insa prin aplicarea ei salariul de incadrare o sa fie sub salariul minim pe economie. Se declara in Revisal? Daca aveti vreo parere va rog sa ma ajutati. Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sanctiuni disciplinare...ajutor

#13 Mesaj de herganiec »

Daca un angajat e sanctionat cu 10% din salariu de incadrare, se face retinere din salariu cu suma respectiva, nu se modifica salariul de incadrare.
ex are 2350lei sal incadrare, veti pune pe retineri 235lei retinut din net. Atat. Nu are treaba ITM cu aceasta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns