concediu medical in continuare si zilele suportate din Fnuas

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#16 Mesaj de fagarasa176 »

Imi cer scuze am citit eu aiurea perioada primului CM :oops:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#17 Mesaj de ioni459 »

Gataaaa s-a rezolvat singur...adica am inchis programul de tot..de nervi cred :twisted: , l-am redeschis, nu am modificat nimic, am generat iar D112, si acum e corectaaaaa.


Multumesc oricum @fagarasa176

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#18 Mesaj de fagarasa176 »

Bravo...
Era si ilogic sa va genereze contributie de plata la fondul de garantare atata timp cat toate bifele erau scoase
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#19 Mesaj de ioni459 »

La generarea notei contabile pe Oct apare toate suma din stat (inclusiv cea a concediilor medicale) pe 6411=421

Cum pot sa inserez/modific in Configurare salarii--Conturi, astfel incat in nota contabila pe luna OCT sa apara 6458=423 cu valorea celor doua concedii medicale, si restul salariilor din stat sa fie pe 641 ??


Multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#20 Mesaj de tomac »

Nu puteți. Pe 423 intră numai CM suportate din FNUASS. Ce e suportat din FS e pe 641.
Dacă doriți înregistrarea așa 6458=423, stornați în articole contabile înregistrarea generată de program și înregistrați cum doriți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#21 Mesaj de ioni459 »

Am generat nota contabile in .xls si am refacut acolo calculele...si articolele contabile.

Dar e corect ...''contabiliceste'' sa fie inregistrate concediile medicale in 641 si nu in 6458, chiar daca e vorba de cele cu 5 zile suportate de angajator ??

Multumesc frumos pt raspuns!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#22 Mesaj de tomac »

Da, de ce nu?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#23 Mesaj de ioni459 »

Chiar daca si CM pe statul de salarii intra in Venituri salariale, calculul si retinerea contributilor aferente CM sunt calculate diferit si din moment ce am aprobat la plata un concediu medical, e normal sa am si in contabilitate solduri/conturi care reflacta acest lucru...parerea mea

Multumesc

dinuc788
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 10, 2015 12:03 pm

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#24 Mesaj de dinuc788 »

Buna ziua , ma puteti ajuta cu o informatie? cand completez exemplarul roz al CM ce trec la cuantumul indemnizatiei de asigurari de sanatate? suma suportata din CCI integrala sau diferenta dintre ea si contributia lunara deductibila? si mai jos la indemnizatia suportata din FNUASS trec acelasi lucru?
Multumesc

rohozeanuc
Mesaje: 53
Membru din: Joi Oct 11, 2012 9:15 am

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#25 Mesaj de rohozeanuc »

dinuc788 scrie:Buna ziua , ma puteti ajuta cu o informatie? cand completez exemplarul roz al CM ce trec la cuantumul indemnizatiei de asigurari de sanatate? suma suportata din CCI integrala sau diferenta dintre ea si contributia lunara deductibila? si mai jos la indemnizatia suportata din FNUASS trec acelasi lucru?
Multumesc
Pe exemplarul ROZ la fel ca si pe cel alb treceti suma aferenta concediului medical nu are nici o legatura cu contributia lunara (cuantumul concediului medical este format din indemnizatia suportata de FNUASS si cea suportata de angajator).

Suma de la FNUASS rezulta prin inmultirea numarului de zile lucratoare suportate din FNUASS cu media zilnica si inmultita cu procentul de plata.
Suma suportata de angajator rezulta prin inmultirea numarului de zile lucratoare suportate de angajator cu media zilnica si inmultita cu procentul de plata.

dinuc788
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 10, 2015 12:03 pm

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#26 Mesaj de dinuc788 »

multumesc pentru raspuns ..gasisem undeva informatii privind modul de completare si mi-a atras atentia : " Cum te verifici? Indemnizația suportată din FNUASS trecută pe certificat, sumă care apare și pe Cererea de restituire CM, corespunde cu rd. 13 din D112."
In declaratia 112 la randul 13 , avem exact diferenta dintre contributia lunara si indemnizatia suportata de FNUASS , adica banii care raman de recuperat de la casa de sanatate.
cuantumul indemnizatiei este 2142 lei , total contributii pt conced si indemnizatii datorat de angajator este 5 lei ...diferenta de recuperat este 2137 , asta ar trebui sa apara pe certificat sau 2142?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#27 Mesaj de danilevicis »

2142 pe certificat
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#28 Mesaj de balazse »


dinuc788
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 10, 2015 12:03 pm

Re: concediu medical in continuare si zilele suportate din F

#29 Mesaj de dinuc788 »

Multumesc mult

Scrie răspuns