REVISAL - noua versiune

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REVISAL - noua versiune

#676 Mesaj de eugen01 »

846>
Pai cum asa? ce program folositi pentru evidenta (si cum ati descarcat actualizarile) ?

fordonf
Mesaje: 86
Membru din: Lun Noi 13, 2006 1:00 am
Localitate: Oradea, BIHOR
Contact:

Re: REVISAL - noua versiune

#677 Mesaj de fordonf »

Imi cer scuze ca revin cu aceeasi problema , dar am dezinstalat versiunea anterioara a revisalului,
am dar jos 5.0.8, am actualizat si saga dar cand dau in reviswal validare registru non revisal am erori , campul functie ocupatie trebuie sa contina o valoare si cod cor invalid. Nu stiu ce sa fac ca am de transmis in revisal si de ieri tot incerc si nu reisesc, va rog mult sa ma ajutati.

codaescui
Mesaje: 120
Membru din: Joi Ian 27, 2011 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#678 Mesaj de codaescui »

instaleaza in alta locatie versiunea 5.0.8 decat versiunea 5.0.6 . ex daca vers 5.0.6. a fost instalata in C: acum salveaza vers 5.0.8. in D:.
Si eu m-am chinuit vreo 2 zile si asa a mers.
Bafta!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: REVISAL - noua versiune

#679 Mesaj de septimiuv »

tomac scrie:Sper să fie ultima dată când mai scriu asta:
:shock: :lol: :lol: :lol:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REVISAL - noua versiune

#680 Mesaj de eugen01 »

tomac scrie:Nu este neapărată nevoie să se instaleze în locație diferită, dar la instalarea versiunii 5.0.8 trebuie avute în vedere informațiile din ghidul postat de ITM referitor la instalarea și utilizarea acestei versiuni:
1. se dezinstalează versiunea 5.0.6 a REVISAL
2. se instalează versiunea 5.0.8 a REVISAL în aceiași locație și cu aceleași drepturi ca la instalarea versiunii 5.0.6 ("Toți utilizatorii" sau "Doar eu").
Dacă instalez în aceiași locație, dar aleg "Toți utilizatorii" și la versiunea 5.0.6 am ales "Doar eu", atunci pot avea probleme.
De aceea soluția simplă, propusă de SAGA, este să instalați în altă locație

draganm945
Mesaje: 70
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am
Localitate: ARAD

Re: REVISAL - noua versiune

#681 Mesaj de draganm945 »

ajutor!!!!!!!!!!!! nu stiu sa inregistrez nemotivatele in revisal. va rog mult sa-mi spuneti pasii care trebuie urmati, azi vreau sa transmit nemotivatele pentru luna noi. si nu stiu cum. dar pentru perioada aug-octombrie cu cfp si nemotivate cum trebuie sa procedez.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#682 Mesaj de ioni459 »

Daca si in programul Revisal cel de pe Saga unde tin salariile, si cel de la inspectia muncii.ro in urma actualizarii codurilor COR, incadrarea codului COR la salariatilor este la fel,
- considerati ca este corect asa cum au fost incadrate, sau pot sa le schimb???


multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REVISAL - noua versiune

#683 Mesaj de tomac »

@draganm945
Vă ajut eu dacă îmi indicați exact baza legală pentru completarea în revisal a absențelor precum și pentru înscrierea în registru a concediului fără plată. Indicarea exactă înseamnă: act normativ, articol, literă, etc. Și temeiul legal din codul muncii ce ar putea provoca o astfel de situație.

@ioni459
le schimbați dacă nu sunt corecte, altfel nu aveți niciun motiv.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#684 Mesaj de ioni459 »

multumesc mult ''tomac''


si daca le schimb, in Revisal voi trece la ''Tip actualizare'' MODIFICARE'' sau ''CORECTIE'' ???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REVISAL - noua versiune

#685 Mesaj de tomac »

Păi dacă le schimbați înseamnă că aveți un motiv. Nu contează că s-a modificat partea numerică a funcției/ocupației, dacă denumirea a rămas identică. Ce ați mai schimba în cazul ăsta? Dacă schimbați funcția din contabil în contabil șef, atunci faceți modificare. Corecție faceți dacă ați ales contabil, în mod eronat, și corect ar fi fost contabil șef.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#686 Mesaj de petrachel88 »

Buna seara, dvs. transmiteti (pana pe 15 dec) revisal 5.08 daca aveti schimbari in ceea ce priveste noile cor? Intreb, fiindca in hot.de guv.care modifica revisal nu se face referire decat la sporuri.
Multumesc.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#687 Mesaj de ioni459 »

tomac scrie:Păi dacă le schimbați înseamnă că aveți un motiv. Nu contează că s-a modificat partea numerică a funcției/ocupației, dacă denumirea a rămas identică. Ce ați mai schimba în cazul ăsta? Dacă schimbați funcția din contabil în contabil șef, atunci faceți modificare. Corecție faceți dacă ați ales contabil, în mod eronat, și corect ar fi fost contabil șef.

de ex.inainte la functia de ''Economist'' in Revisal a fost alocat la ''Consilier/expert/inspector/referent/economist in industrie'' acum a ramas aceeasi functie ''Economist'' dar am alocat ''Consilier/expert/inspector/referent/economist in economie generala''

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#688 Mesaj de popad70 »

Care este termenul pentru trimiterea revisal cu modificarile de COR ?
Multumesc!

nistorr219
Mesaje: 45
Membru din: Lun Aug 07, 2006 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#689 Mesaj de nistorr219 »

Buna dimineata.
Cum pot sa-mi dau seama daca am actualizat cu succes Revisal cu noile coduri COR?
Nu tin minte sa imi fi aparut mesajul cum ca au fost actualizate codurile COR...
la istoric contracte figureaza o corectie, oare sa fie actualizarea codurilor COR?
Codul Muncitor necalificat 931301 s-a schimbat?
Citind mai sus am vazut ca nu mai exista codul 916206, am verificat si eu la versiuenea mea si intradevar asa este, inseamna ca am instalat si transmis corect?
Si ce anume trebuie sa listez pentru a se vedea modificarea?
Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#690 Mesaj de herganiec »

pai ai dosarul de personal al fiecarui angajat, ai codul cor trecut pe contract sau pe vreun act aditional, verifica si compara cu cel din program acum dupa actualizare si vezi daca e la fel sau e modificat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns