Certificare bilant de expert

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Certificare bilant de expert

#1 Mesaj de ionetei153 »

Azi am depus mai multe bilanturi la finante.Totul a decurs OK insa m-au
atentionat ca este ultimul bilant acceptat fara viza expertului.Ziceau ca incepand cu bilantul de la iunie 2007 toate lumea, fie ca are contabili sau economisti angajati,fie ca nu au,va trebui viza exp contabil indiferent de cifra de afaceri.
Ce ziceti fratilor,sunt normali astia ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Certificare bilant de expert

#2 Mesaj de septimiuv »

ionetei153 scrie: Ce ziceti fratilor,sunt normali astia ?
nu
sa-ti zica si cand s-a modificat legea contabilitati :lol:

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

#3 Mesaj de ionetei153 »

OUG 17 din ianuarie 2007

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

OG 17/2007 nu modifica legea contabilitatii ci modifica OG 65/1994.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

#5 Mesaj de ionetei153 »

Asa este Tomac,dar au lipit pe geam la ghiseu chestia asta si ei spun ca se conformeaza si incepind cu iunie nu mai primesc bilant ne vizat de expert.Eu cred ca chestia este data in interesul celor care sunt membrii CECAR ca sa ia bani mai multi de la oameni(societati).
Este strigator la cer faptul ca esti capabil sa duci evidenta de la A-Z,sa faci bilantul corect sa-l semnezi si sa-ti mai ia un expert 10-15 milioane vechi ca sa poti sa-l depui la finante.
Cum si cine ne descalifica in halul acesta?

rusep
Mesaje: 27
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

#6 Mesaj de rusep »

merg si eu maine sa vad daca si la Giurgiu e la fel

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de busteani »

Spuneti-mi va rog, daca intocmesc un bilant la 2006, incepand cu ce data trebuie sa fii angajat ca sa poti semna la departament financiar contabil, fara sa fie nevoie de expert. As dori sa ma ajutati sa gasesc si niste prevederi legale.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#8 Mesaj de septimiuv »

rt. 10. - (1) Răspunderea pentru organizarea şi conducerea contabilităţii la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligaţia gestionării unităţii respective.
(2) Persoanele prevăzute la art. 1 organizează şi conduc contabilitatea, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare şi răspund împreună cu personalul din subordine de organizarea şi conducerea contabilităţii, în condiţiile legii.

cam asta e toata prevederea legala

Avatar utilizator
munteanud411
Mesaje: 845
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am
Localitate: CONSTANTA
Contact:

#9 Mesaj de munteanud411 »

In proiectul de lege aprobat de guvern saptamina trecuta ( modificarea Legii contabilitatii) se spune undeva ca :
"Situatiile financiare se intocmesc de catre persoane cu studii economice superioare membre ale Corpului Expertilor Contabili SI CONTABILILOR AUTORIZATI....
Dupa parerea mea, din aceste rinduri s-ar deduce ca nu trebuie sa fii neaparat expert.
Oricum, pina ajunge proiectul in Parlament si se aproba mai e !
Dan-
http://schimbativiata.webs.com/

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#10 Mesaj de tomac »

Corect. Poate fi şi contabil autorizat, dar cu studii economice superioare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

achimg
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#11 Mesaj de achimg »

din cate stiu eu nu mai exista contabil autorizat. Se trec toti la experti contabili luna asta.

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#12 Mesaj de busteani »

Ideea e ca eu m-am angajat pe firma ca sa pot semna bilantul, dar incepand cu 01.01.07, ca doar am considerat ca atunci trebuie sa fii angajat. Si, la Finante nu mi l-a luat deoarece mi-a zis din bilant ca nu se vede ca as avea vreun angajat la 31.12.2006. Ce ai scris si tu mai sus Spetimiuv am citit si eu, dar nu reiese ca trebuie sa fii angajat la 31.12.2006. Ziceti voi, astia cum interpreteaza lege? Numai cum vor ei si "dupa ureche". Pe deasupra imi zice functionara de la ghiseu, ca eu actele trebuia sa le inregistrez pana la 31.12.2006, cum am inregistrat in ianuarie? Mai poti zice ceva?! Nu stiu absolut nimik.

Avatar utilizator
munteanud411
Mesaje: 845
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am
Localitate: CONSTANTA
Contact:

#13 Mesaj de munteanud411 »

Contabilii autorizati trebuiau sa se inscrie pina la 15.03 la examenul de expert din data de 31.03.
In privinta datei angajarii contabilului ( expertului) aia de la Finante sint cretini :
- Bilantul este o cumulare de date care se depune la 120 de zile de la incheierea exercitiului financiar. Nu scrie nicaieri ca bilantul se incheie pe hirtie la 31,12 si nici nu ar fi posibil, iar daca angajez un om capabil, poate sa imi faca bilantul si pe 29 aprilie.
Si daca ati opta pentru o firma de contabilitate cu care ati incheiat contract sa zicem pe 10 decembrie 2006 sau pe 10 ianuarie 2007 asta cum o vad ei in bilant?
Solutia : - mai faceti un drum la administratie dar la alt ghiseu si daca problema persista, mergeti in audienta la seful lor.
Dan-
http://schimbativiata.webs.com/

barbata
Mesaje: 32
Membru din: Mie Aug 02, 2006 12:00 am

PENTRU CARCOTASI

#14 Mesaj de barbata »

Ce va opreste sa deveniti experti contabili?
Poate munca pe care trebuie sa o depuneti pentru a ajunge aici?
Nu vi se pare normal sa se puna o data ordine si in profesia asta?
Eu una sunt convinsa ca vor gasi solutii cei care sunt responsabili in meseria asta si ca altii nu vor face decat sa se vaicareasca tot timpul.

Avatar utilizator
munteanud411
Mesaje: 845
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am
Localitate: CONSTANTA
Contact:

#15 Mesaj de munteanud411 »

pt. barbata
Pozitia ta e corecta.
Cred insa ca tonul e prea " inchizitor"
Dan-
http://schimbativiata.webs.com/

Scrie răspuns