dileme fiscale microintreprindere

Mesaj
Autor
petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

dileme fiscale microintreprindere

#1 Mesaj de petrachel88 »

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu sfatul dvs.referitor la o microintreprindere.
1.elaborarea unui studiu de piata este, dupa parerea dvs.,o activitate de consultanta?
2. daca este incadrata in activitatea de consultanta si fact. este emisa in ian.2012, regimul de impozitare se modifica incepand cu primul trim.2012 in sensul trecerii la impozit pe profit? Daca da, depun 010 pana la 31 ian. sau la sfarsitul trim?
3. pe ce perioada se poate beneficia de dreptul de a deduce tva -ul evidentiat prin decontul de taxa, 3 sau 5 ani? In acesti ultimi ani firma nu a obtinut venituri din activitatea de baza ( doar venituri financiare din dobanzi la disponibilul bancar), iar tva-ul deductibil si implicit de recuperat din decont raportat in acesti ani, este compus din tva aferent abonamentului telefon, diverse serv.ONRC, etc.
4. Se poate deduce pierderea fiscala din anii in care firma era platitoare de impozit pe profit ( bineinteles in cadrul perioadei prevazute de lege) ? Anul 2010 impozit profit, an 2011 impozit venit, an 2012 revine la impozit profit.
Multumesc anticipat pentru eventualele lamuriri.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: dileme fiscale microintreprindere

#2 Mesaj de paturcai »

Prin activitatea de consultanta se intelege ca se dau simple explicatii pe niste probleme punctuale.
COnsultanta nu implica consum de resurse.
Pe de cealalta parte un studiu de piata implica: deplasare, intervievare, consum de resurse.
In ceea ce ma priveste nu este o activitate de consultanta, ci o prestare de serviciu.

Nu cunosc sa existe o perioada dupa care sa nu se mai poata deduce TVA asa cum puneti problema la punctul 3.

Pierderile fiscale se recupereaza in ordinea vechimii lor intr-o perioada de 5-7 ani.
Se recupereaza numai NUMAI pierderile fiscale evidentiate in declaratia/declaratiile 101 depusa/depuse pentru perioada/perioadele respective.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

Re: dileme fiscale microintreprindere

#3 Mesaj de petrachel88 »

va multumesc de opinie @paturcai.
in ceea ce priveste tva, dilema mea este daca exista o perioada de prescriptie pentru tva de recuperat de la stat.Timp de 5 ani am inregistrat si raportat doar tva deductubila si deci tva de recuperat.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: dileme fiscale microintreprindere

#4 Mesaj de paturcai »

Nu cred sa existe o astfel de prevedere legata de tva.
Probabil ca suma este si foarte mica, si nici macar nu se poate recupera prin alegerea oiptiunii DA la depunerea decontului.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns