suspendare crestere copil

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#61 Mesaj de neguraa420 »

si apoi fac decizia de suspendare cu art 51 a)....corect???
si inca o lamurire daca se poate...stiti cumva daca itm mai pune stampila pe aceste decizii?..respectiva angajata a zis ca pt dosarul cu indemnizatia pt crestere copil acea decizie de suspendare trebuie aprobata de itm...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suspendare crestere copil

#62 Mesaj de balazse »

Da, este corect.
Din cate stiu eu cei de la ITM nu mai inregistreaza asa ceva.
Faci decizia pe care treci numarul de ReviSal de la incarcare, daca mai este nevoie din evidenta online filtrezi pe angajata respectiva, apesi pe "+" pentru a putea vizualiza informatiile suplimentare si listezi "imaginea", si cam atat.

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#63 Mesaj de neguraa420 »

am inteles...multumesc mult de tot!

suciul574
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 24, 2008 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#64 Mesaj de suciul574 »

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez cu urmatoarea situatie: am 2 angajate in CIC la care le-am trecut in meniul salariati ultima zi de lucru ca fiind ultima zi de concediu medical, dar in ecranul "salarii" nu am trecut acesta perioada de 2 ani ca pe un concediu medical (asa cum este explicat intr-un raspuns la acest subiect), astfel ca angajatele nu mai apar pe statul de plata si implicit nici in D112. In trebarea mea este: ar trebui sa corectez toate statele de plata din aceasta perioada si sa depun rectificative pentru D112?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#65 Mesaj de herganiec »

Nu, dar faceti macar de acum incolo.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#66 Mesaj de neguraa420 »

e bine daca in D112, la angajata careia i-am prelungit suspendarea/crestere copil sa apara 2 neasigurat???cred ca am gresit undeva...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suspendare crestere copil

#67 Mesaj de balazse »

O data ce nu contribuie la CCI si somaj este normal sa apara neasigurat. Cred (nu stiu 100%) ca din partea primariei se vor face declaratii unde vor aparea ca si asigurati.

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#68 Mesaj de neguraa420 »

multumesc pentru lamurire... :wink:

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: suspendare crestere copil

#69 Mesaj de andreis491 »

eugen01 scrie:Intrebare: Caseta Data plecării trebuie completată de angajator când salariatul intră în concediu de creştere a copilului până la 2 ani?La fel, Data angajare se completează la reluarea activităţii la angajator de către aceste persoane ?
Raspuns: Pentru persoanele care intra in concediu crestere copil se va completa data plecarii de la angajator (care corespunde cu ultima zi de activitate la angajator, aceasta urmand sa intre in concediu pentru crestere copil), iar data angajarii se completeaza in momentul reintoarcerii la lucru a persoanei la angajator. Aceasta persoana va fi raportata in perioada cat se afla in concediu ingrijire copil de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale conform art. 2963 litera f) pct.2 din OUG117/2010 care la randul sau va completa atat data angajarii (data de la care persoana incepe concediul pentru crestere copil) si data plecarii (data cand aceasta persoana inceteaza acest concediu).

Întrebare: Persoanele aflate toată luna în concediu creştere copil figurează cu 0 în declaraţie ?
Până acum la unele AJOFM-uri se cerea ca aceştia să figureze în declaraţia şomaj.
Raspuns : Persoanele aflate toată luna în concediu creştere copil apar în declaraţie ca si inainte, adica: Ore suspendate in luna = nr total ore lucratoare in luna Baza calcul somaj = 0
sursa: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/de ... cvente.pdf (pagina 4)
SAGA, ar trebui sa completeze automat rubrica "Data plecarii" din D112 sau trebuie completata manual?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#70 Mesaj de herganiec »

ati incercat si nu o completeaza? eu stiu ca da.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: suspendare crestere copil

#71 Mesaj de andreis491 »

Tot ceea ce aveți de făcut este:
- să intrați la state salarii,
- să vă poziționați pe numele persoanei respective,
- să apăsați butonul "Concedii medicale"
- să adăugați în ecranul de concedii medicale o înregistrare nouă, unde la serie și număr CM treceți orice, la data acordării treceți data cererii de exemplu, la tip selectați "Concediu pentru creștere copil 2/3 ani", la acordat de... treceți orice, la suportat din.. alegeți "CCI", de la data - completați cu ziua în care începe efectiv concediul de creștere a copilului, la data - completați cu ziua în care copilul împlinește 2 ani,
- salvați.
Am facut ce scrie mai sus, dar nu completeaza automat....
P.S. Vorbesc de intrarea unui salariat in cocediu pentru cresterea copilului.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#72 Mesaj de herganiec »

nu trebuie completat in d112, nu e plecat, contractul e Suspendat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: suspendare crestere copil

#73 Mesaj de andreis491 »

In instructiunile de mai jos scrie ca trebuie completata data plecarii cu cu ultima zi de activitate la angajator... Sau e vorba despre altceva si inteleg eu gresit?

Intrebare: Caseta Data plecării trebuie completată de angajator când salariatul intră în concediu de creştere a copilului până la 2 ani?La fel, Data angajare se completează la reluarea activităţii la angajator de către aceste persoane ?
Raspuns: Pentru persoanele care intra in concediu crestere copil se va completa data plecarii de la angajator (care corespunde cu ultima zi de activitate la angajator, aceasta urmand sa intre in concediu pentru crestere copil), iar data angajarii se completeaza in momentul reintoarcerii la lucru a persoanei la angajator. Aceasta persoana va fi raportata in perioada cat se afla in concediu ingrijire copil de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale conform art. 2963 litera f) pct.2 din OUG117/2010 care la randul sau va completa atat data angajarii (data de la care persoana incepe concediul pentru crestere copil) si data plecarii (data cand aceasta persoana inceteaza acest concediu).
Sursa: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/de ... cvente.pdf

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: suspendare crestere copil

#74 Mesaj de andreis491 »

Deci, pana la urma trebuie sa completam manual caseta Data plecării, conform instructiunilor ANAF când salariatul intră în concediu de creştere a copilului până la 2 ani?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suspendare crestere copil

#75 Mesaj de balazse »

Daca s-ar proceda astfel, atunci nu ar mai trebui sa apara in D.112.
Ar fi un pic dificil sa se realizeze acest lucru, avand in vedere ca pe stat de plata trebuie sa apara, chiar daca cu zero.
Trimiteti e-mail echipei Saga si vedeti raspunsul lor.

Scrie răspuns