TVA la achizitie intracomunitara

Mesaj
Autor
busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

TVA la achizitie intracomunitara

#1 Mesaj de busteani »

Am urmatoarea situatie: firma achizitioneaza niste materiale din Ungaria. Se emite factura, TVA_ul aferent facturii i se returneaza. Firma emite autofactura cu data facturii emise de furnizorul din Ungaria? TVA-ul aferent acestei operatiuni cum se evidentiaza? Ma gandeam ca se va inregistra ca si TVA colectat, insa am vazut ceva scris in codul fiscal ca s-ar evidentia in decont si ca deductibil si ca si colectat. In plus, as vrea o precizare: pentru aceasta achizitie va trebui sa depun 301 pana la 25.4.2007?
Multumesc anticipat.

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#2 Mesaj de busteani »

Nu-mi raspunde nimeni? Chiar nimeni?! :(

barbata
Mesaje: 32
Membru din: Mie Aug 02, 2006 12:00 am

Re: TVA la achizitie intracomunitara

#3 Mesaj de barbata »

busteani scrie:Am urmatoarea situatie: firma achizitioneaza niste materiale din Ungaria. Se emite factura, TVA_ul aferent facturii i se returneaza. Firma emite autofactura cu data facturii emise de furnizorul din Ungaria? TVA-ul aferent acestei operatiuni cum se evidentiaza? Ma gandeam ca se va inregistra ca si TVA colectat, insa am vazut ceva scris in codul fiscal ca s-ar evidentia in decont si ca deductibil si ca si colectat. In plus, as vrea o precizare: pentru aceasta achizitie va trebui sa depun 301 pana la 25.4.2007?
Multumesc anticipat.
Cum adica "TVA_ul aferent facturii i se returneaza"? Daca este vorba de ahizitie intracomunitara atunci calculezi TVA la valoarea facturii ( 19%*val factura*curs BNR din data facturii) si inregistrezi 4426=4427.
Completezi 301 numai daca nu esti platitor de TVA ( in principiu - ar fi multe de spus ) si daca valoarea achizitiei este peste plafon. Si ce vrei sa spui cu autofactura? Nu ai factura?

Scrie răspuns