taxare inversa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gagyie689
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

taxare inversa

#1 Mesaj de gagyie689 »

Am preluat din aprilie o firma de constructii, cu facturi emise cu taxare inversa si nu ma descurc la introducerea facturilor. Poate pentru multi se pare o banalitate, dar deocamdata am nevoie de ajutor :oops:
Multumiri anticipate!

ciuleil203
Mesaje: 219
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta

#2 Mesaj de ciuleil203 »

La iesiri selectezi TIPUL " T "- taxare inversa - si nota contabila o genereaza programul. ( 411 - 704)
Ciulei

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de iarovoim »

Setezi tipul operatiunii la Iesiri "T", adik taxare inversa, iar la articole din factura, la cota de tva treci 0 (zero). Dupa aceea dai la validare date; apoi da tiparire factura, alegi optiunea fara formular, dai vizualizare, nu la imprimanta, si ai sa vezi cum apare factura cu taxare inversa in constructii. Daca vrei sa o si tiparesti, atunci selectezi la mod de tiparire, imprimanta, si iti iese factura pe pagina de A4 sau A5, in functie de preferintele personale. Good Luck!

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de busteani »

Nu cred ca trebuie selectat o la tva-ul de la articole, risti sa nu iti faca bine decontul. El oricum calculeaza cat e de plata daca pui taxare inversa. O alta parere?!

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de iarovoim »

busteani scrie:Nu cred ca trebuie selectat o la tva-ul de la articole, risti sa nu iti faca bine decontul. El oricum calculeaza cat e de plata daca pui taxare inversa. O alta parere?!
Daca nu pui la cota TVA zero, atunci SAGAC iti duce inregistrarea si in Jurnal de Cumparari! Ceea ce este absolut anormal, in cazul in care tu esti cel care realizeaza constructia; acest lucru cu cota de 19 la TVA si taxare inversa la tip de operatiune, este valabila in cazul beneficiarului constructiei, adik el trece atat in Jurnal de Cumparari, cat si in cel de Vanzari, TVA-ul! La fel cu cota de 19 la TVA se aplica si in cazul vanzatorilor respectiv cumparatorilor de material lemnos, care atat vanzatorul cat si cumparatorul trec atat pe facturi cat si in jurnalele de TVA, TVA-ul!

Scrie răspuns