concediu ingrijire copil

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu ingrijire copil

#31 Mesaj de herganiec »

daca lucrează, poate ramane el in paternitate.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

robut
Mesaje: 1083
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: concediu ingrijire copil

#32 Mesaj de robut »

Suspendarea CIM a sotului o voi face conf. Art.51 lit. c din Codul muncii?
Mai am o intrebare, aceasta salariata lucreaza la o firma (nu eu tin contabilitatea firmei, ci doar a firmei unde lucreaza sotul) iar patroana acesteia i-a zis ca nu-i plateste concediul de maternitate(nu are 12 luni lucrate/ 4 ore pe zi) si sa-si dea demisia.....ce trebuie sa faca aceasta salariata ca sa fie bine?
Multumesc.

juncl335
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 07, 2008 12:00 am

venit net ?

#33 Mesaj de juncl335 »

stiu ca pentru concediu ingrijire este 75% din media a 12 luni din venitul net.
venitul net este salariul net?

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: concediu ingrijire copil

#34 Mesaj de stoicat »

Venitul net se obtine dupa ce din venitul brut lunar se scade impozitul si cotributiile legale pentru pensie, sanatate si somaj.

Cititi, pentru documentare , Ordinul MMFPS nr. 1474/2011 - aprobarea Instructiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010 - concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: concediu ingrijire copil

#35 Mesaj de eugen01 »

ehhmmm...ingrijire copil..sau...crestere copil ?(intreb pentru ca am impresia ca..difera procentul..dar poate ma insel) :oops:

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: concediu ingrijire copil

#36 Mesaj de stoicat »

Fiind vorba de 75% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni ,sigur ,face referire la CCC.
Da,la ingrijire copil bolnav ,este 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni anterioare.

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: concediu ingrijire copil

#37 Mesaj de gherghelescur »

care este baza la un concediu de ingrijire copil bolnav (cod 09) avand in vedere ca salariata s-a intors cu 2.5luni in urma din concediu de crestere si ingrijire copil pana la 2ani?
saga imi ia ca baza salariul de acum 2 ani la lunile care imi raman neacoperite, e ok?
sau trec valoarea indemnizatie de crestere copil, cel putin in lege asa scrie, dar ce se intampla,cand indemnizatia era mai mare ca salariul actual, intrucat indemnizatia venea de pe mai multe firme care intre timp s-au suspendat?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu ingrijire copil

#38 Mesaj de balazse »

Trebuie cerut de la institutia care a acordat indemnizatia pentru ingrijire copil o adeverinta din care reiese baza de calcul care trebuie utilizat si te vei folosi la calculul indemnizatiei de concediu medical.

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: concediu ingrijire copil

#39 Mesaj de gherghelescur »

si o sa trec ca baza doar ce e aferent firmei la care lucrez acum, nu?asta daca imi va da o adeverinta detaliata, daca imi da cumulat ce fac?
multuemsc balasze oricum de raspuns, esti super prompt si de ajutor la casa omului!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu ingrijire copil

#40 Mesaj de balazse »

Sa explic un pic.
Ai la unitatea ta 2,5 luni, asta inseamna ca va trebui sa ceri de la Primarie sau de unde se plateste indemnizatia cotizatia pe restul 3,5 luni, pe pe baza acestor informatii vei calcula baza de calcul.

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: concediu ingrijire copil

#41 Mesaj de gherghelescur »

mi-am laut adeverinta pentru baza de concediu medical, problema mea e cum o bag in Saga, aceasta baza? ca nu imi da voie sa adaug, el imi ia baza din urma adica de acum 2 ani?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: concediu ingrijire copil

#42 Mesaj de septimiuv »

faci calculul medie zilnice manual si tot manual o introduci in program

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: concediu ingrijire copil

#43 Mesaj de gherghelescur »

multumesc de raspuns, septimiu.
inca o chestie : eu indemnizatia de crestere si ingrijire copil mi-a venit ca cumul de pe mai multe firme, in adeverinta data de primarie normal ca nu e detaliat pe fiecare firma, e totalul pe luna.
faza e ca valoarea indemnizatie e mai mare ca venitul meu actual (de cand m-am intors la munca).
e ok sa iau ca baza indemnizatia chiar daca ea vine de pe mai multe firme?

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: concediu ingrijire copil

#44 Mesaj de gherghelescur »

ma ajuta si pe mine cineva? nu de alta , dar trebuie sa fac statul azi....multumesc!

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: concediu ingrijire copil

#45 Mesaj de stoicat »

Parerea mea,
Veniturile din cele 6 luni anterioare intrarii in concediu medical=indemnizatia pentru CCC.
Deci, baza de calcul a concediului medical=indemnizatia pentru CCC,chiar daca la baza stabilirii acesteea sunt veniturile realizate de la mai multe firme.

Scrie răspuns