SAGA pt LINUX

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
lecaa790
Mesaje: 66
Membru din: Vin Feb 10, 2012 9:09 am

SAGA pt LINUX

#1 Mesaj de lecaa790 »

de ce nu creati o versiune si pentru linux? tinand cont ca ubuntu e un sistem de operare gratuit, ca, in scurt timp windows-ul fara licenta nu va mai de recomanda a fi utilizat (controala!!!), ca o licenta pt windows 7 costa aproape 1500 lei...o versiune saga de linux ar fi f buna'am incercat sa o rulez pe ubuntu prin wine, dar imi apar erori la generarea declaratiilor; a mai incercat cineva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGA pt LINUX

#2 Mesaj de tomac »

Da, eu. Apar pentru ca e nevoie de un parser XML. Nu merge pe linux decât foarte greu. Când erau declarațiile cu code de bare era o problemă din cauza acestora.
Trebuie instalat și .NET Framework ceea ce pe linux, cu wine e durere. Eu am testat pe Ubuntu și pe Linux Mint. Pe Fedora nu am mai avut nervi.
Ziceți de linux că e gratuit. E adevărat, dar nu vă doresc să aveți placă video AMD Radeon ca mine și să-i instalați drivere. E teroare. Și trebuie să stai să sapi pe net. Câți contabili ce sunt "geeks" cunoașteți? Câțiva probabil.
Să nu vorbesc de mediile de dezvoltare. Spre exemplu MySQL are server ce se plătește. Mult, iar dacă vrei să-l distribui cu o aplicație, în mod free, aplicația trebuie să fie open source. Asta înseamnă să oferi și sursele la vedere pentru aplicație. Și ți-o poate modifica cine vrea.
De aceea nu se merită. Dezvoltarea aplicațiilor pentru medii Windows se poate face mult mai simplu cu instrumentele de dezvoltare existente. Am mai văzut propuneri să se facă cu Java sau alte limbaje. Cred că trebuie să le dăm credit programatorilor de la SAGA, atunci când aleg să folosească sau nu un mediu de dezvoltare sau altul.
Și aș avea o observație. O licență OEM pentru windows e mai puțin de 600 lei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: SAGA pt LINUX

#3 Mesaj de andreis491 »

Cred ca in viitor, cele mai multe programe or sa migreze la varianta web-based.
In opinia mea, o varianta web-based SAGA ar acoperi absolut toate sistemele de operare existente (inclusiv cele mobile) si acesta ar fi un pas important pentru satisfacerea nevoilor celor care folosesc alte OS.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SAGA pt LINUX

#4 Mesaj de herganiec »

pana atunci va mai curge multa apa pe Dunare..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: SAGA pt LINUX

#5 Mesaj de andreis491 »

Nici chiar asa. In prezent exista mii de astfel de aplicatii web-based. Cele mai importante fiind cele din gama Office: Google Docs sau SkyDrive de la Microsoft.
De asemenea mai sunt convertoare (doc 2 pdf sau invers), editoare grafice, programe de emis facturi etc. pot spune ca eu cel putin, pentru orice program clasic am cautat, am gasit si o varianta web-based.
Exista si programe de contabilitate romanesti web-based. Muuuulte, foarte multe. unele mai bune si altele mai putin bune. Nu as vrea sa se considere ca fac reclama, dar as da exemplul unui astfel de program aici > http://www.contaflux.ro/contaflux/index.php . Este realizat in PHP si seamana destul de mult cu SAGA la interfata.
Si, ar putea fi un punct de plecare pentru ca scriptul respectiv este open-source.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SAGA pt LINUX

#6 Mesaj de herganiec »

1.eu unul nu mi-as incredinta bazele de date ale firmelor, pe serverele de pe net nu stii niciodata pe mana cui ajung :) 2. daca au probleme vreodata si dispar, ajung sa nu mai imi mai recuperez datele de la ei... (am muscat-o o data)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: SAGA pt LINUX

#7 Mesaj de andreis491 »

Cred ca nu ai inteles. Este vorba de un script PHP care poate fi instalat pe orice server. fie ca vorbim de unul inchiriat sau unul local.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

Re: SAGA pt LINUX

#8 Mesaj de floreaf »

Am instalat Saga pe un server cu win server 2008.
Ce sanse am ca sa ma pot conecta remote,sau in retea,cu un calculator care are instalat Linux?

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: SAGA pt LINUX

#9 Mesaj de andreis491 »

Foarte simplu. Folosesti Team Viewer http://www.teamviewer.com

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

Re: SAGA pt LINUX

#10 Mesaj de floreaf »

Nu la distanta ,pentru distanta am remote de la windows,care merge cu mai multi utilizatori deodata.Cu Team doar 1 si la firma trebe licenta.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

Re: SAGA pt LINUX

#11 Mesaj de floreaf »

Vreau sa-mi extind reteaua si daca ar merge n-as mai lua licente win.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: SAGA pt LINUX

#12 Mesaj de andreis491 »

Atunci incearca cu Hamachi https://secure.logmein.com/products/hamachi/
Este un program de VPN.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

Re: SAGA pt LINUX

#13 Mesaj de floreaf »

Nu mai inteles am o retea intr-o singura locatie ,si vreau sa o extind cu cateva calculatoare .
Daca ar merge cu Linux ,nu mai am nevoie de windows.
In plus daca m-as putea conecta remote cu serverul pe care am winserver2008,programul ruleaza excelent in reteaua cu remote de la win.
Un cont de remote win. costa sub 200 lei .

nichitaa
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 13, 2007 12:00 am

Re: SAGA pt LINUX

#14 Mesaj de nichitaa »

floreaf scrie:Am instalat Saga pe un server cu win server 2008.
Ce sanse am ca sa ma pot conecta remote,sau in retea,cu un calculator care are instalat Linux?
Ai toate sansele.
freerdp sau rdesktop.

Recomand freerdp, pe care-l folosesc si eu pt. win2k8 la care ma conectez cu thinterminale.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

Re: SAGA pt LINUX

#15 Mesaj de floreaf »

Mai explicit daca se poate sa-mi scrii.
Am saga instalat pe server cu wins2008 cu client server
Pe calculatorul nou ce sa instalez ca sa ma pot conecta remote?
Multumesc.

Scrie răspuns