LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Radui136
Mesaje: 9
Membru din: Mie Dec 05, 2012 2:57 pm

LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#1 Mesaj de Radui136 »

Pentru o factura, lucrari in curs de executie la o cladire, cum se inregistreaza, si unde trebuie sa intru in programul saga
Ultima oară modificat Lun Feb 18, 2013 1:56 pm de către Radui136, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#2 Mesaj de tomac »

NU SE ÎNȚELEGE PREA BINE CE AȚI SCRIS. PE VIITOR STRĂDUIȚI-VĂ SĂ SCRIEȚI CU CARACTERE MAI MARI ȘI CÂT MAI BOLDUITE DACĂ SE POATE. NU SUNTEM OBIȘNUIȚI SĂ CITIMI MESAJE SCRISE CU CARACTERE NORMALE, FĂRĂ MAJUSCULE
Dacă vă editați postarea și scrieți normal, vă răspund eu la întrebare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#3 Mesaj de fagarasa176 »

:lol: presupun ca s-a umplut paharul?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#4 Mesaj de tomac »

Ești pe-aproape.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#5 Mesaj de tomac »

Vă mulțumesc că ați înțeles și ați modificat. Vă rog, pe viitor, să nu mai postați mesaje scrise integral cu majuscule.

Să vă răspund: dacă sunteți beneficiarul lucrării, introduceți factura în ecranul intrări pe un furnizor căruia îi puneți contul 404 în loc de 401, atunci când îl creați (dacă doriți puteți lăsa și 401), iar în partea de detalii treceți contul 231.
La finalizarea lucrării, la recepția clădirii, înregistrați clădirea prin articole contabile 212=231.

Dacă, dimpotrivă, sunteți executantul lucrării, facturile emise de dvs pentru lucrări de construcții, în baza situațiilor de lucrări acceptate de beneficiar, le veți înregistra prin ieșiri folosind contul 704.
Dacă vă interesează când se utilizează 332 și 712, atunci trebuie să știți că veți folosi aceste conturi pentru acele lucrări pe care le-ați executat în lună dar pentru care nu aveți situații de lucrări acceptate de beneficiar la finele lunii respective și nu le-ați emis facturi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#6 Mesaj de scortarum819 »

Rog ajutorul in configurarea unei firme care executa lucrari de constructii. Fac mentiunea ca, la o alta firma care executa un bloc de apartamente, pe care urmeaza sa le vanda, receptionez materialele cantitativ-valoric in Intrari, iar in ecranul de productie am in partea de sus o data ulterioara (31.12.2015), gestiunea Produse finite (cu ciclu lung de fabricatie bifat in Configurare societati), iar in partea de jos descarc cantitativ-valoric materialele receptionate in intrari. La inchidere am nota 331=711, iar cu data de intai a lunii urmatoare 711=331. Aici mi-e clar.

In celalalt caz, nu execut blocul pentru mine, ci pentru un beneficiar, in cazul acesta cum receptionez materialele? Tot cantitativ-valoric? Iar in ecranul de productie cum le voi descarca, astfel incat sa am nota 332=712 (si nu 331=711). In Help-ul de la Productie spune ca
Daca produsul este de tip "Nestocat", se va considera ca este vorba de un serviciu si se va folosi contul 332.
. Multumesc anticipat!

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#7 Mesaj de scortarum819 »

Nimeni nu stie? Incerc de azi dimineata si nu reusesc :-(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#8 Mesaj de tomac »

1. Bifează la configurare societăți - pagina setări diverse - Producție cu ciclu lung de fabricație
2. În Fișiere - Tipuri articole poți fie să modifici tipul de produs finit existent, fie să creezi unul similar, cu denumire schimbată și căreia spre deosebire de primul să-i pui bifă și la "Nestocat". Concret vei avea bifă la "Vandabil", "Produ" și la "Nestocat"
3. În Fișiere - Articole îți creezi, pentru fiecare lucrare/șantier sau cum dorești un articol cărui îi atașezi tipul de produs finit (modificat) sau cel creat urmând indicațiile anterioare
4. În Fișiere - Gestiuni îți creezi gestiuni după cum dorești, dar trebuie să ai cel puțin o gestiune definită
5. Orice material folosit la lucrare îl vei încărca pe tipul corespunzător. La recepția lor le vei încărca cantitativ-valoric pe articolul creat în gestiunea dorită
6. Vei deschide în Fișiere - Producție câte o linie pentru fiecare lucrare definită la punctul 3.
7. În partea de consumuri din producție, pentru fiecare lucrare, vei opera consumurile specifice. Acele elemente, nestocate, cheltuieli corespunzătoare lucrării în curs de execuție le vei culege în partea de consumuri pe tip nedefinit. Spre exemplu, dacă ai salarii și alte cheltuieli atribuibile lucrărilor în curs de execuție, adaugi la consumuri pe "Nedefinit" o linie la care pe cantitate pui 1 și la preț pui valoarea elementelor de cheltuială.
8. Fiecare consum/element de cheltuială se validează. Partea de sus se validează abia la data (modificată corespunzător prealabil) la care lucrarea este finalizată. Validarea consumurilor aferente unui astfel de "produs" va duce la generarea notei 332=712 cu valoarea consumurilor specifice operate în producție și 712=332 cu data de 1 a lunii următoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#9 Mesaj de scortarum819 »

Iti multumesc frumos! Acum ca m-am lamurit cu partea asta, mai am o intrebare :roll: Daca, de exemplu, la 31.01.2015 am 332=712 1.000 si in 01.02.2015 am 712=332 1.000, si mai descarc in Februarie 2015 materiale de 600 lei apoi facturez (pe baza unei situatii partiale de lucrari acceptata de client) suma de 1.200 (4111=704/4427), cum fac astfel incat la inchiderea lunii Februarie 2015 sa nu am pe 332 toata suma de 1.000+600=1.600 lei, avand in vedere ca o parte din serviciile in curs le-am facturat, iar soldul lui 332 ar trebui sa reflecte valoarea lucrarilor neacceptate ? Multumesc inca o data...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#10 Mesaj de tomac »

Închizi producția și adaugi o linie nouă pe același articol, în care preiei pe nedefinit valoarea rămasă din primul bon
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#11 Mesaj de scortarum819 »

Iti multumesc inca o data!

ghitat511
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 08, 2012 9:32 am

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#12 Mesaj de ghitat511 »

O intrebare referitor la productia de servicii.

Pot avea consumuri marii prime sau consumabile in cadrul productiei de servicii?

Multumesc anticipat

ghitat511
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 08, 2012 9:32 am

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#13 Mesaj de ghitat511 »

Intreb pentru ca am urmatoarea situatie, legata de productie servicii:

Am creat un tip de articol/serviciu astfel:
Productie servicii - cont articol: 332, cheltuieli: 712, venituri 704, este vandabil, produs si nestocat.

Problema este ca imi transmite tot ceea ce introduc ca si consumuri pe acest produs, in contul 331 si nu 332 ... nu inteleg de ce.
Foloseste 712 si 331 ...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#14 Mesaj de tomac »

Ați făcut tot ceea ce am scris mai sus?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghitat511
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 08, 2012 9:32 am

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#15 Mesaj de ghitat511 »

tomac scrie:1. Bifează la configurare societăți - pagina setări diverse - Producție cu ciclu lung de fabricație da
2. În Fișiere - Tipuri articole poți fie să modifici tipul de produs finit existent, fie să creezi unul similar, cu denumire schimbată și căreia spre deosebire de primul să-i pui bifă și la "Nestocat". Concret vei avea bifă la "Vandabil", "Produ" și la "Nestocat" da, cu mentiunea ca nu am lasat 345 si 348, am scris la cont articol 332, cheltuieli 712, venituri 704, si bife la vandabil, produs si nestocat
3. În Fișiere - Articole îți creezi, pentru fiecare lucrare/șantier sau cum dorești un articol cărui îi atașezi tipul de produs finit (modificat) sau cel creat urmând indicațiile anterioare da
4. În Fișiere - Gestiuni îți creezi gestiuni după cum dorești, dar trebuie să ai cel puțin o gestiune definită deja aveam
5. Orice material folosit la lucrare îl vei încărca pe tipul corespunzător. La recepția lor le vei încărca cantitativ-valoric pe articolul creat în gestiunea dorită aici nu inteleg ce vreti sa spuneti prin ”tip corespunzator”, materialele folosite la lucrare sunt incarcate pe materii prime sau mat. consumabile normale, cu evidenta cantitativ valorica, si apoi date in consum in ecranul din partea de jos de la productie, pe lucrarea definita la pct 3
6. Vei deschide în Fișiere - Producție câte o linie pentru fiecare lucrare definită la punctul 3. da
7. În partea de consumuri din producție, pentru fiecare lucrare, vei opera consumurile specifice. Acele elemente, nestocate, cheltuieli corespunzătoare lucrării în curs de execuție le vei culege în partea de consumuri pe tip nedefinit. Spre exemplu, dacă ai salarii și alte cheltuieli atribuibile lucrărilor în curs de execuție, adaugi la consumuri pe "Nedefinit" o linie la care pe cantitate pui 1 și la preț pui valoarea elementelor de cheltuială. da, am si tip nedefinit in partea de consum, dar am si materii prime si mat. consumabile. de ex. suruburi, cabluri care le am ca stocate
8. Fiecare consum/element de cheltuială se validează. Partea de sus se validează abia la data (modificată corespunzător prealabil) la care lucrarea este finalizată. Validarea consumurilor aferente unui astfel de "produs" va duce la generarea notei 332=712 cu valoarea consumurilor specifice operate în producție și 712=332 cu data de 1 a lunii următoare.la mine genereaza 331 = 712

Scrie răspuns