0.5% din exploatarea forestiera

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nicolae
Mesaje: 112
Membru din: Lun Feb 04, 2013 3:46 pm

0.5% din exploatarea forestiera

#1 Mesaj de nicolae »

se aplica si asupra prestarilor de servicii de exploatare s-au numai pentru veniturilor din vinzare sortimentelor din lemn rezultate din exploatare?

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#2 Mesaj de stoicat »

Cf.OG 6/2013-art.2alin:(2) si (3),eu inteleg ca se aplica si asupra prestarilor de servicii de exploatare

(2) Impozitul prevazut la art. 1 alin. (1) se datoreaza si de catre operatorii economici care au licente de exploatare a resurselor mentionate la art. 1 alin. (2), dar a caror activitate principala nu corespunde acestor coduri CAEN.
(3) Pentru activitatea de exploatare forestiera, impozitul prevazut la art. 1 alin. (1) se datoreaza de catre operatorii economici care exploateaza masa lemnoasa in baza unei autorizatii de exploatare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#3 Mesaj de tomac »

Eu zic că nu intră prestările de servicii. Impozitul se aplică exclusiv la veniturile ce compun cifra de afaceri venituri ce sunt rezultat direct al exploatării forestiere, concret, al exploatării masei lemnoase.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#4 Mesaj de stoicat »

Cam incalcita-i aceasta OG 6/2013 pentru mine ,de ce spun asta ,am sa vin cu exemple concrete.
Am firme cu obiect de activitate CAEN 1610,toate si cu licenta de exploatare ,astfel:

1.Firma cu parchet licitat, exploatarea forestiera facuta de respectiva firma,materialul lemnos rezultat(lemn lucru si lemn foc)folosit de firma ,lemn lucru prelucrat in cherestea si lemn foc consum propiu.Cheresteaua rezultata o parte se vinde ca atare ,o parte se foloseste ca materie prima pentru alte produse(lambriuri,dusumele,europaleti etc). Firma mai cumpara lemn rotund pe baza de borderou de achizitie.
Dupa mine ,nu datorez taxa de 0.5% materialul lemnos din exploatare nu-l vand,sau o datorez la valoarea de vanzare a cherestelei si a produselor obtinute din cherestea?

2.Firma cu parchet licitat ,exploatarea facandu-se de alt agent economic,materialul lemnos rezultat se vinde.
Inteleg ca nu datorez taxa,nu am facut eu exploatarea parchetului.Dupa interpretarea mea credeam ca cel care a facut exploatarea ar datora aceasta taxa, venitul din prestarea de serviciu intra in CA .

Va rog,o parere ,eu nu stiu ce sa inteleg,..Va multumesc,

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#5 Mesaj de cernatv »

1. La valoarea de vanzare a cherestelei, rumegus, etc, deoarece acesta valoare formeaza CA.
2. Datoreaza taxa titularul autorizatiei de exploatare, aplicata la nivelul valorii facturii de prestari servicii pe care o emite.

Se poate face o II sau IF care sa fie titular al autorizatiei de exploatare pentru a face exploatarea efectiva si atunci nu se mai datoreaza acest bir.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#6 Mesaj de tomac »

Nu datorează în niciunul din cazuri.
Se datorează pentru cifra de afaceri contabilă rezultată direct al activității de exploatare. Adică dacă ar vinde masă lemnoasă rezultată din exploatare. Dacă folosește buștenii pentru a face cherestea și vinde cherestea atunci nu datorează.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#7 Mesaj de cernatv »

Impozitul de 0,5% se aplică asupra veniturilor obtinute care sunt luate in calcul la stabilirea CA potrivit reglementărilor contabile conforme cu directivele europene.
Veniturile din vanzarea de produse finite si produse reziduale intra in CA.
Si mie mi-ar conveni interpretarea data de tine, ca s-ar aplica numai veniturilor din comercializarea materialului lemnos in stare bruta.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#8 Mesaj de tomac »

Ia vezi ce scrie în ordonanță: nu se aplică asupra cifrei de afaceri ci asupra veniturilor, de această natură, ce sunt luate în calculul cifrei contabile de afaceri. E o mare diferență.
Art. 3. - (1) Impozitul prevăzut la art. 1 alin. (1) este de 0,5% şi se aplică asupra veniturilor obţinute de operatorii economici prevăzuţi la art. 2 alin. (1), (2) şi (3) care sunt luate în considerare la stabilirea cifrei de afaceri potrivit reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, respectiv veniturilor din activităţile principale pentru operatorii care aplică reglementările contabile conforme cu standardele internaţionale de raportare financiară.
și, în cazul exploatării se datorează de către cei ce fac efectiv exploatarea
(3) Pentru activitatea de exploatare forestieră, impozitul prevăzut la art. 1 alin. (1) se datorează de către operatorii economici care exploatează masa lemnoasă în baza unei autorizaţii de exploatare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#9 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoftware.ro/?p=929

da...acu inteleg raspunsul din topicul cu deducerea :
".... ar trebui sa stie princiiple termodinamicii, fizica cuantica si modal practic de pilotare al supersonicelor. Altfel cum ar putea stabili si colecta impozitele si taxele. Din Romania."

polhacm
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 14, 2013 10:29 am

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#10 Mesaj de polhacm »

se mai aplica acest impozit din 2016?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#11 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

polhacm
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 14, 2013 10:29 am

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#12 Mesaj de polhacm »

puteti da si baza legala de prelungire pt anul 2016

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#13 Mesaj de tomac »

OUG 57/2015 - art.28
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

polhacm
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 14, 2013 10:29 am

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#14 Mesaj de polhacm »

mersi frumos ,nu vedeam modificarea

petrescum313
Mesaje: 102
Membru din: Mie Feb 29, 2012 3:53 pm

Re: 0.5% din exploatarea forestiera

#15 Mesaj de petrescum313 »

Legat de acest subiect... eu fac exploatare forestiera(caen 0210) dupa care o parte din acest lemn il vand direct, o parte il vand ca si lemn de foc iar o parte o prelucrez, adica fac cherestea pe care o si vand. Eu am platit impozit pentru fiecare. Este corect?

Scrie răspuns