leasing operational

Mesaj
Autor
popescui928
Mesaje: 24
Membru din: Lun Mar 08, 2010 12:00 am

leasing operational

#1 Mesaj de popescui928 »

Buna seara,
cum inregistrez in contabilitate un autoturism care a facut obiectul unui leasing operational , avind in vedere ca in contractul de leasing si grafic nu a fost stipulata valoarea reziduala iar la sfirsitul contactului valoarea reziduala a fost factura si stornata in acelasi timp
Firma de leasing sustine cavaloarea reziduala a fost inclusa in ratele lunare insa fara a fi specificata distinct
Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: leasing operational

#2 Mesaj de septimiuv »

inregistrezi factura pe 612

popescui928
Mesaje: 24
Membru din: Lun Mar 08, 2010 12:00 am

Re: leasing operational

#3 Mesaj de popescui928 »

asa am inregistrat facturile lunare , dar ma intereseaza cum inregistrez mijlocul fix

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: leasing operational

#4 Mesaj de septimiuv »

de ce sa-l inregistrezi, e al tau?
ai citit contractul de leasing?
stii ce inseamna leasing operational?

popescui928
Mesaje: 24
Membru din: Lun Mar 08, 2010 12:00 am

Re: leasing operational

#5 Mesaj de popescui928 »

Normal ca stiu ce este,( contractul este din 2011 ) doar ca in decembrie 2013 s-a incheiat contractul de leasing si s-a transferat dreptul de proprietate ( factura cu valoarea reziduala care a fost in acelasi timp si stornata )
Cred ca nu ati inteles intrebarea mea

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: leasing operational

#6 Mesaj de septimiuv »

asta e buna, leasing operational cu cetare de proprietate :shock:
as merge pe valoarea de piata pentru inregistrare

iakabi641
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 25, 2008 12:00 am

Re: leasing operational

#7 Mesaj de iakabi641 »

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine in legatura cu o problema legata de un leasing operational! Ma intereseaza ca, la expirarea contractului de leasing operational, se poate transfera dreptul de proprietate al masinii finantate prin acest tip de leasing de pe firma de leasing pe firma care a platit ratele de leasing? Daca nu se poate, va rog sa ma ajutati si cu temeiul legal in aceasta privinta.
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: leasing operational

#8 Mesaj de tomac »

Se poate. Vedeți OG 51/1997 actualizată.
Iată art.1 și art.6
Art. 1.
(1) Prezenta ordonanţă se aplică operaţiunilor de leasing prin care o parte, denumită locator/finanţator, transmite pentru o perioadă determinată dreptul de folosinţă asupra unui bun, al cărui proprietar este, celeilalte părţi, denumită locatar/utilizator, la solicitarea acesteia, contra unei plăţi periodice, denumită rată de leasing, iar la sfârşitul perioadei de leasing locatorul/finanţatorul se obligă să respecte dreptul de opţiune al locatarului/utilizatorului de a cumpăra bunul, de a prelungi contractul de leasing fără a schimba natura leasingului ori de a înceta raporturile contractuale. Locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpărarea bunului înainte de sfârşitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni, dacă părţile convin astfel şi dacă achită toate obligaţiile asumate prin contract
....
Art. 6.
(1) 1 Contractul de leasing trebuie să cuprindă, pe lângă părţile contractante, cel puţin următoarele elemente:
a) clauza privind definirea contractului de leasing ca leasing financiar sau operaţional;
b) denumirea bunului care face obiectul contractului de leasing şi caracteristicile de identificare a acestuia;
c) valoarea exactă a sumelor ratelor lunare de leasing şi data exactă de plată a acestora;
d) perioada de utilizare în sistem de leasing a bunului;
e) clauza privind obligaţia asigurării bunului;
f) valoarea totală a contractului de leasing.
(2) Contractul de leasing financiar trebuie să cuprindă, pe lângă elementele prevăzute la alin. (1), următoarele:
a) valoarea de intrare a bunului;
b) valoarea reziduală a bunului convenită de părţi, când este cazul;
c) valoarea avansului;
d) rata de leasing.
(3) Părţile pot conveni şi alte clauze.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iakabi641
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 25, 2008 12:00 am

Re: leasing operational

#9 Mesaj de iakabi641 »

Multumesc pentru raspuns!
Am pus intrebarea pe forum pentru ca finantatorul sustine ca, nu se poate transmite dreptul de proprietate, facand referire la Codul fiscal, nu la OG 51/1997.
Ultima oară modificat Mie Feb 12, 2014 10:49 pm de către iakabi641, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: leasing operational

#10 Mesaj de tomac »

Eu zic că finanțatorul face o confuzie.
Codul fiscal face o delimitare a celor două tipuri de contracte. Vedeți art.7 din codul fiscal.
Iată ce spune acesta la leasing operațional
8. contract de leasing operaţional - orice contract de leasing încheiat între locator şi locatar, care transferă locatarului riscurile şi beneficiile dreptului de proprietate, mai puţin riscul de valorificare a bunului la valoarea reziduală, şi care nu îndeplineşte niciuna dintre condiţiile prevăzute la pct. 7 lit. b) - e); riscul de valorificare a bunului la valoarea reziduală există atunci când opţiunea de cumpărare nu este exercitată la începutul contractului sau când contractul de leasing prevede expres restituirea bunului la momentul expirării contractului;
Codul fiscal nu exclude posibilitatea vânzării bunului către locatar de către locator. Cele două tipuri de leasing au tratament fiscal distinct, spre exemplu:
- la financiar amortizarea o face utilizatorul, la operațional nu
- la financiar utilizatorul deduce dobânda și asigurarea, la operațional e o redevență - chirie de fapt
- impozitul pe clădiri sau cel pe construcții ori taxa asupra mijloacelor de transport se datorează de utilizator în cadrul leasingului financiar și de către locator la cel operațional
De aceea există acea delimitare a tipului de contract în codul fiscal, pentru a știi cum se tratează fiscal un astfel de contract. Dar contractele de leasing nu se întocmesc în conformitate cu codul fiscal ci în conformitate cu OG 51/1997. Iar acea ordonanță are prevederile indicate de mine.
Deosebirea la contracte este următoarea: la leasing financiar opțiunea de cumpărare este exprimată încă de la începutul contractului și contractul prevede explicit acest fapt, iar la operațional nu, dar poate apărea la finalul contractului de leasing o astfel de opțiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iakabi641
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 25, 2008 12:00 am

Re: leasing operational

#11 Mesaj de iakabi641 »

Va multumesc mult pentru ajutor!

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: leasing operational

#12 Mesaj de steriel »

Buna ziua!
In cazul in care o societate a apelat la un leasing operational pt o masina care nu este folosita doar pt activitati economice, cheltuiala este deductibila in proportie de 100% sau doar pe jumatate? Intreb pt ca eu zic ca doar jumatate iar alt coleg spune ca in cazul leasingului operational cheltuiala este 100% deductibila. Multumesc mult!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: leasing operational

#13 Mesaj de tobosv790 »

Eu as pune 50%

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: leasing operational

#14 Mesaj de steriel »

Sa mai asteptam si alte pareri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: leasing operational

#15 Mesaj de tomac »

50% Art.298 e mai mult decât clar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns