Preluare evidenta noua

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
danm265
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 20, 2011 9:09 pm
Localitate: Targu-Jiu
Contact:

Preluare evidenta noua

#1 Mesaj de danm265 »

Cum procedati in SAGA - in momentul preluarii unei firme noi, platitoare de TVA la incasare (cu gestiune tinuta pe alt program de contab. - Asscon), adica cum se introduc facturile restante (achiz. si livrari) pentru a "bate" jurnalele de cump. si vanz.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Preluare evidenta noua

#2 Mesaj de septimiuv »

Preluarea soldurilor, în analitic la furnizori şi clienţi este o procedură care implică mai mulţi paşi.
Există două situaţii posibile pentru preluarea acestora, depinzând de data începerii lucrului cu programul
- preluarea la 01 ianuarie
- preluarea datelor în cursul anului


1.Indiferent de momentul în care se preiau datele, pentru a putea prelua corect facturile neachitate/neîncasate, primul pas este să vă pregătiţi o situaţie analitică a acestora sub forma:

Furnizor sau Client Nr. factură Data factură Suma neachitată

unde, totalul coloanei "Suma neachitată"=soldul furnizorilor/clienţilor


2.După pregătirea acestor situaţii, apelaţi procedura de preluare a datelor.
3.La preluarea datelor, introduceţi datele în conturile sintetice 401/4111 şi validaţi preluarea.
De exemplu, utilizând datele pentru furnizori, procedura pentru clienţi fiind similară:
a. Preluarea se face cu data de 01 ianuarie.
Societatea are o datorie faţă de furnizori (sold creditor al contului 401) în sumă de 2000 lei defalcată astfel:
Furnizor Nr. factură Data factură Suma neachitată
Furnizor 1 10000 29/12/2005 1000
Furnizor 1 10001 30/12/2005 800
Furnizor 2 20000 28/12/2005 200

Observaţie: Această situaţie trebuie să cuprindă valoarea neachitată a facturilor. Dacă de exemplu valoarea iniţială a facturii 10000 a fost de 1200 lei, din care până la data preluării s-a achitat suma de 200 lei, în situaţia pregătită va trebui să înscrieţi valoarea rămasă de plată pentru această factură, adică 1000 lei.


La preluarea datelor, nu se vor crea analitice ci se vor completa la contul 401, coloanele credit iniţia an şi credit precedent cu suma de 2000 lei.
b.Preluarea datelor se face cu data de 01 martie.
Societatea are următoarele date la contul 401.
- sold creditor la 01 ianuarie - 500 lei
- rulaje creditoare cumulate ianuarie+februarie - 3000 lei
- rulaje debitoare cumulate ianuarie+februarie - 1500 lei
- sold creditor la sfirsitul lunii februarie - 2000 lei
Pentru simplificare, defalcarea datelor o considerăm similară celei din tabelul anterior.
La preluarea datelor, nu se vor crea analitice, ci se vor completa datele la contul 401, astfel:
- credit iniţial an - 500 lei
- debit precedent - 1500 lei
- credit precedent - 3500 lei (sold început an + rulaje lunare cumulate)


După terminarea introducerii tuturor soldurilor şi verificarea corectitudinii acestora, validaţi preluarea datelor.
4.Apelaţi ecranul de înregistrare a intrărilor, din meniul Operaţii - opţiunea Intrări.
5.Introduceţi pentru fiecare factură aflată în sold câte o înregistrare.
Detalii despre introducerea facturilor de intrare găsiţi aici: Intrări - lei, iar despre facturile de ieşire aici: Iesiri - lei
Exemplu, utilizând datele despre factura 10000/29.12.2005 cu valoare neachitată de 1000 lei:
Antet intrare:
graphic
Detalii intrare:
graphic
la denumire puteţi introduce orice explicaţie: Marfă, Servicii, Sold, etc. La cont puteţi introduce orice cont, dar este recomandat să introduceţi un cont pe care îl veţi utiliza ulterior mai des.
Data facturii, după cum se observă şi în imaginea anterioară este data emiterii acesteia.
Odată cu introducerea facturilor neachitate se vor crea şi furnizorii şi implicit conturile analitice a acestora.
Validarea facturii este obligatorie. Validarea în acest caz nu va genera notă contabilă şi asigură doar o evidenţă analitică a facturilor neachitate.
De altfel la validarea acestor facturi programul va genera următorul mesaj:
graphic
6.După terminarea introducerii tuturor facturilor neachitate/neîncasate şi validarea lor, se apelează din meniul principal Administrare - Configurare societăţi. Se intră în preluare date contabile şi se devalidează preluarea acestora.
7.Datele introduse la conturile sintetice 401/4111 se modifică astfel:
a.la preluarea datelor cu 01 ianuarie.
- la contul sintetic 401/4111 se vor completa cu zero toate coloanele
- se vor completa corect coloanele credit iniţial an şi credit precedent la fiecare analitic al acestor conturi.
Ţinând seama de datele utilizate anterior vom avea următoarea situaţie:
Iniţial
Cont Titlu cont Debit initial Credit initial Debit precedent Credit precedent
401 Furnizori 0,00 2000,00 0,00 2000,00
... .... .... .... .... .....



După introducerea facturilor în analitic, prin ecranul de intrări, se vor modifica datele în ecranul de preluare astfel:
Cont Titlu cont Debit initial Credit initial Debit precedent Credit precedent
401 Furnizori 0,00 0,00 0,00 0,00
401.0001 Furnizor 1 0,00 1800,00 0,00 1800,00
401.0002 Furnizor 2 0,00 200,00 0,00 200,00





b.la preluarea datelor cu 01 martie.
- la contul sintetic 401/4111 se vor completa cu zero toate coloanele
- se vor completa corect coloanele credit iniţial an şi credit precedent la fiecare analitic al acestor conturi.
Ţinând seama de datele utilizate anterior vom avea următoarea situaţie:
Iniţial
Cont Titlu cont Debit initial Credit initial Debit precedent Credit precedent
401 Furnizori 0,00 500,00 1500,00 3500,00
... .... .... .... .... .....



După introducerea facturilor în analitic, prin ecranul de intrări, se vor modifica datele în ecranul de preluare astfel:
Cont Titlu cont Debit initial Credit initial Debit precedent Credit precedent
401 Furnizori 0,00 500,00 1500,00 1500,00
401.0001 Furnizor 1 0,00 0,00 0,00 1800,00
401.0002 Furnizor 2 0,00 0,00 0,00 200,00

După cum se observă, în contul sintetic 401 vom avea ca valori cumulate pe debit/credit aceiaşi valoare, iar soldul l-am repartizat pe analitice.


La terminarea introducerii datelor se va revalida preluarea datelor.
Procedura este similara în cazul facturilor emise către clienţi, cu respectarea funcţiilor contabile a contului 4111.


graphic

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Preluare evidenta noua

#3 Mesaj de ferenta »

Atâta tot? :lol:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Preluare evidenta noua

#4 Mesaj de herganiec »

si facturile in sold (cu TVA la incasare) se introduc tot asa ca si pana acum? asa cum scrie in help?
nu trebuie nimic in plus?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Preluare evidenta noua

#5 Mesaj de tomac »

Se pune bifă la ele dacă sunt cu TVA la încasare. Nu e nimic în plus sau special. Doar la cele la care există limitare de deductibilitate se completează și opțiunea N50.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Preluare evidenta noua

#6 Mesaj de herganiec »

asta trebui completat si in help.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

danm265
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 20, 2011 9:09 pm
Localitate: Targu-Jiu
Contact:

Re: Preluare evidenta noua

#7 Mesaj de danm265 »

am parcurs din pasi, am preluat balanta 31.12.2013 in Saga, cu prima luna de folosire ian 2014, - am pus soldul la 4428.TP in Saga (conform bal. din Asscon), iar la privirea balantei pentru ian. 2014 imi apare aceeasi suma din 4428.TP (pe debit) si in 4428 (fara analitic).

oare de ce?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Preluare evidenta noua

#8 Mesaj de tomac »

Dacă un cont este defalcat în analitice atunci preluarea soldurilor lui se va face exclusiv în analitice. Suma analiticelor va da sinteticul.
Dacă ați preluat sume și în sintetic și în analitic nu este corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

danm265
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 20, 2011 9:09 pm
Localitate: Targu-Jiu
Contact:

Re: Preluare evidenta noua

#9 Mesaj de danm265 »

Stiatia in balanta este astfel - la 31.12 (TVA la incas.):

- Credit 4428 - 8372.61 lei
- Debit 4428.TP - 496.76 lei

Am preluat asa pentru ca jurn. de cump. sa fie corect, urmare a aplicarii TVA la incas., dar si pentru faptul ca in balanta, la total clasa 4 apare suma de 496.76 lei.
Ziceti ca trebuia sa fac diferenta si sa preiau 8372.61 minus 496.76

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Preluare evidenta noua

#10 Mesaj de tomac »

Suma din 4428 ce reprezintă? Cuprinde și suma din 4428.TP? Dacă da, atunci în SAGA, la preluare, trebuie să o scădeți.
Și diferența de la ce provine?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

danm265
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 20, 2011 9:09 pm
Localitate: Targu-Jiu
Contact:

Re: Preluare evidenta noua

#11 Mesaj de danm265 »

nu stiu de la ce provine, insa am facut asa la preluare:


- Credit 4428.M - 8372.61 lei ( am tecut suma pe aferent marfuri)
- Debit 4428.TP - 496.76 lei

am inreg. fact restante pentru ca jurn. de cump. sa fie corect, apoi a rezultat 4428 (sintetic) -> pe credit cu dif. dintre ele, iar 4428.M si 4428.TP cu sumele de mai sus - urmare a afectarii cu suma de 496.76 lei pe 4428 (sintetic) - cum am zis mai sus.

Este OK asa.

barabasj
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iul 23, 2013 3:51 pm

Re: Preluare evidenta noua

#12 Mesaj de barabasj »

Buna seara am si eu urmatoarele probleme, poate ma ajuta cineva

1. Am creat o noua societate SC-2014, am preluat automat datele din 2013 dec. (avand grija sa fie calea către program si nu către datele firmei), in "preluare date contabile" suma la total difera de cea din dec. 2013 (diferenta este chiar 4428.TP) :?: , si totusi cand verific balanta in ian. 2014 sold inceput de an e OK.

2. La Operatii -> Intrari la un furnizor (Electrica) au aparut facturile pe lunile ian. - dec. 2013 cu sold (doar taxa de radio si tv 80 lei), desi erau facturi platite (necuvenite dar platite), le-am sters, dar ceva nu e in regula nici acolo. Inainte sa le sterg am verificat in Situatie furnizori la coloana Neachitat initial = Neachitat final suma era corecta si diferenta aparea la Neachitat la zi si suma aparea ingrosata.

3. la inchiderea lunii ianuarie (fara sa introduc vre-o inregistrare), la inchidere TVA i-mi apare mesajul: "Val. TVA-ului aferent facturilor de iesire preluate nu este egala cu soldul contului 4428.TI preluat", am verificat diferenta este chiar TVA-ul aferent efectelor de primit (contul 413).

4. Cum pot lista deoadata extrasele de cont pentru toti furnizorii si clienti, si unde pot sa introduc la datele firmei nr. de fax si e-mail, atat la soc. mea cat si la client/furnizor?

Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Preluare evidenta noua

#13 Mesaj de tomac »

1. verificați dacă în preluare date contabile s-a preluat suma în 4428.TP sau în sinteticul lui 4428, iar dacă e în sintetic, modificați și preluați corect
2. neachitat final e soldul contabil. dacă el e corect și în intrări au fost preluate facturi înseamnă că în firma veche, în baza veche, între facturi și plăți asocierea nu a fost făcută corect de aceea s-au preluat și alte date. dacă nu trebuiau preluate, ștergeți-le sau modificați suma preluată în cea corectă.
3. o soluție ar fi să preluați în ieșiri facturile emise pentru care ați primit BO sau CEC și apoi să operați în ecranul CEC/BO efectele primite. doar acele facturi pentru care nu ați încasat BO/CEC și doar la nivelul sumei neîncasate. data facturii va fi data emiterii ei, iar data operării BO/CEC va fi data acceptării lor (anterioară preluării). Eventual dați mail la firmă cu această problemă.
4. nu se pot lista grupat, doar unul câte unul și doar pentru clienți. Extrasele nu se emit către furnizori. Datele firmei dvs se introduc în ecranul configurare societăți. Ale terților în fișiere - clienți/furnizori, dar pe extras apar date așa cum solicitate de formularul oficial aprobat prin ordin MF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

barabasj
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iul 23, 2013 3:51 pm

Re: Preluare evidenta noua

#14 Mesaj de barabasj »

Buna ziua, va multumesc pt. ajutor.

1. am verificat, si a preluat in 4428.TP, nu i-mi dau seama de unde apare diferenta

2. am sters facturile, si e ok asa.

3. am incercat, dar in balanta ian. apare diferenta la total intre credit si debit, si la clientul respectiv apare suma negativa. (La iesire am inregistrat factura cu data de 2013, si BO-ul tot cu data de 2013, inainte am sters ce mi-a preluat automat la efectele de primit).
Oare e bine ce am facut: am sters BO-le din 2013 (apare clientul cu sold), si in 2014 am sters din Tabelul de preluare suma din 413 si am introdus la clientul respectiv.

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Preluare evidenta noua

#15 Mesaj de tomac »

1. Nu a preluat suma în sinteticul lui 4428? Vedeți datele din societatea veche legate de 4428.
2. Ok
3. Da, am omis să vă spun că în acest caz e ok dacă majorați soldul contabil preluat la 4111 și îl diminuați pe cel de la 413 cu valorile efectelor ce le veți reopera. Iar operarea efectelor primite se va face cu data lor.
De exemplu
Dacă aveți sold 15000 lei la clienți și 2000 lei la 413 reprezentând efecte comerciale - 2 BO primite de la doi cleinți în 30/11/2013.
În preluare date contabile- la 413 puneți zero și la 4111.analitic la fiecare din cei doi clienți puneți soldul pentru care aveți BO
În ieșiri - operați facturile pentru care ați acceptat BO cu data facturii și la nivelul sumei pentru care ați acceptat BO
În CEC/BO operați iarăși efectele comerciale, cu data lor, anterioară preluării adică 30/11/2013
În mod normal o astfel de soluție ar permite generarea balanței cu datele corecte și ați avea preluate corect și efectele comerciale. Altfel evidența lor nu se preia din câte știu eu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns