factura stornata dupa depunere declaratie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
florincar
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 03, 2013 12:10 pm

factura stornata dupa depunere declaratie

#1 Mesaj de florincar »

Buna seara,
Am o intrebare cine ma poate ajuta.
Am inregistrat o factura de piese in data de 28.03.2014 - dupa cateva zile am constatat ca piesa nu era buna si am returnat-o dupa data de 01.04.2014 ( la luna martie am dat piesa la scadere conf fact.) luna a fost inchisa - furnizorul a luat piesa si a facut factura de storno pe luna aprilie eu ramanand cu factura inregistrata in martie si prinsa si in decl.394) nu stiu acum cum sa reglez el venind cu o factura mai mare si incasarea facand-o cu mai putin piesa defecta - eu nu am cum sa stornez piesa ea fiind scazuta la luna martie .
Cum ma sfatuiti sa fac
astept varianata care considerati corecta
Va multumesc
o seara buna

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8261
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: factura stornata dupa depunere declaratie

#2 Mesaj de herganiec »

o lasi asa pe martie , iar factura de storno pe aprilie o inregistrezi asa cum a venit de la furnizor dar fara bifa.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24204
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura stornata dupa depunere declaratie

#3 Mesaj de balazse »

Pentru FlorincaR
O prima sugestie ar fi ca pe viitor asteapta pana pe 15 a lunii si doar dupa aceea depune declaratiile.
Sincer nu prea inteleg ce s-a intamplat la inregistrari. In luna martie ai primit o factura de 100 de lei, din care ai facut un retur de 5 lei (piesa defecta) tot in luna martie, si ai primit factura storno in luna aprilie pentru cei 5 lei.
Tu trebuia sa declari 100 lei in D.394 si ai declarat 95 de lei? Pe baza a ce ai facut scaderea pe luna martie? Ai avut un document justificativ, mai ales ca l-ai returnat in aprilie? Faptul ca l-ai scos din gestiune nu inseamna ca trebuia sa-l inregistrezi ca o factua storno, neavand la baza asa ceva.

Pentru HerganieC
De ce fara bifa? Factura initiala nu a fost achitat in intregime, s-a platit mai putin cu valoarea bunului defect/returnat, ca urmare factura initiala a ramas in sold, iar daca era cu TVA la incasare atunci daca scoti bifa nu mai poti asocia cele doua facturi.

florincar
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 03, 2013 12:10 pm

Re: factura stornata dupa depunere declaratie

#4 Mesaj de florincar »

multumesc de ajutor

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24204
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura stornata dupa depunere declaratie

#5 Mesaj de balazse »

Pentru FlorincaR
Totusi nu ai raspuns la intrebari sa stim si noi cum s-a procedat. :wink:

Scrie răspuns