Livrare produse finite catre o persoana fizica in UE

Mesaj
Autor
babtan vargaf554
Mesaje: 12
Membru din: Joi Iun 28, 2007 12:00 am

Livrare produse finite catre o persoana fizica in UE

#1 Mesaj de babtan vargaf554 »

Buna ziua tuturor.
Am urmatoarea problema:
Trebuie sa facturez contravaloarea tamplariei PVC cu geam termopan, precum si montajul acesteia, unei persoane fizice din Italia. Evident fiind persoana fizica, facutrez cu TVA pe care il declar, il colectez si il platesc statului. Intrebarea este, se considera aceasta o livrare intracomunitara si pe cale de consecinta trebuie sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari, sau nu? Mentionez ca e o operatiune intamplatoare si probabil unica.
Multumesc pentru raspunsuri.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Livrare produse finite catre o persoana fizica in UE

#2 Mesaj de scortarum819 »

Nu trebuie sa te inregistrezi in ROI
ART. 158^2 Registrul operatorilor intracomunitari

(1) Începând cu data de 1 august 2010, se înfiinţează şi se organizează în cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală Registrul operatorilor intracomunitari care cuprinde toate persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează operaţiuni intracomunitare, respectiv:

a) livrări intracomunitare de bunuri care au locul în România potrivit art. 132 alin. (1) lit. a) şi care sunt scutite de taxă în condiţiile prevăzute la art. 143 alin. (2) lit. a) şi d);
Ce faci tu nu este scutit de taxa, deoarece PF din Italia nu are cod valid de TVA, deci nu te incadrezi la art. 143 alin. (2) lit. a), deci nu de inregistrezi nici in ROI.

babtan vargaf554
Mesaje: 12
Membru din: Joi Iun 28, 2007 12:00 am

Re: Livrare produse finite catre o persoana fizica in UE

#3 Mesaj de babtan vargaf554 »

Multumesc !

Scrie răspuns