Taxare inversa sau scutit cu drept de deducere?

Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Taxare inversa sau scutit cu drept de deducere?

#16 Mesaj de gramac921 »

e cum se poate mai bine :)

radulescur594
Mesaje: 286
Membru din: Mie Iul 28, 2010 12:00 am

Re: Taxare inversa sau scutit cu drept de deducere?

#17 Mesaj de radulescur594 »

ok, deci trimit factura in euro cu TVA 0 firmei din Germanica, depun declaratia 390 si in declaratia 300 las exact cum am specificat in postarea anterioara, default cum o face Saga.
Mai trebuie trecuta vreo mentiune pe factura ?

radulescur594
Mesaje: 286
Membru din: Mie Iul 28, 2010 12:00 am

Re: Taxare inversa sau scutit cu drept de deducere?

#18 Mesaj de radulescur594 »

Salut Gramac

intru-un post anterior ai zis:
ART. 10
(1) Scutirea de taxă pentru livrările intracomunitare de bunuri prevăzute la art. 143 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţiile de la pct. 1 şi 2 ale aceleiaşi litere a), se justifică pe baza următoarelor documente:
a) factura care trebuie să conţină informaţiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, şi în care să fie menţionat codul de înregistrare în scopuri de TVA atribuit cumpărătorului în alt stat membru;
b) documentul care atestă că bunurile au fost transportate din România în alt stat membru;
şi, după caz,
c) orice alte documente, cum ar fi: contractul/comanda de vânzare/cumpărare, documentele de asigurare.""

Deci ca sa facturati fara TVA trebuie sa indepliniti aceste conditii.

si cand te-am intrebat daca trec TVA-ul pe factura, ai zis:

"nu pui cota 24 ...lasi 0 cat pune Saga"

Ideea e ca marfa care face obiectul facturii a fost montat in Romania pe masina firmei din Germania.

Scuze de insistenta dar e prima factura pe care o fac pentru un stat membru si vreau sa fiu sigur ca nu gresesc nici acum, nici pe viitor.
Mersi!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Taxare inversa sau scutit cu drept de deducere?

#19 Mesaj de gramac921 »

pai nu era ? "Vand un produs electronic si un serviciu care il furnizez pe internet catre o firma din Germania"

Acuma e un produs montat pe o masina aici in Romania pt o firma din Germania? ca nu mai inteleg ... :roll:

radulescur594
Mesaje: 286
Membru din: Mie Iul 28, 2010 12:00 am

Re: Taxare inversa sau scutit cu drept de deducere?

#20 Mesaj de radulescur594 »

ok , deci:
Pe aceeasi factura, vand un produs electronic la sediul meu si prestez un serviciu pe internet, ambele catre o firma din Germania inregistrata in scopuri de TVA in Germania; produsul este montat pe masina clientului din Germania la sediul meu din Romania iar serviciul se furnizeaza aceluiasi client "over the internet".

1. furnizorul are cod valid de TVA, deci pana la urma fac factura in valuta cu TVA 0 ?
2. la ce rand trec in D 300 vanzarea bunului si la ce rand prestarea serviciului?
3. Declar in D 390?
4. Trec vreo mentiune pe factura gen "scutit cu deducere" sau "neimpozabil in Romania"?

Multumesc!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Taxare inversa sau scutit cu drept de deducere?

#21 Mesaj de gramac921 »

pt produs nu ai dovada transportului ca ajunge in Germania. Ar trebui sa facturezi cu TVA.
Doar daca ai dovada transportului ..poti factura fara TVA ( ti-am mai zis ).

Serviciul se factureaza fara TVA , cota 0 ...la rd 3 si 3.1 . ( se declara in 390 )

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Taxare inversa sau scutit cu drept de deducere?

#22 Mesaj de balazse »

Pentru livrare se face un CMR care sa fie semnata si stampilata de preluare de catre client, adica sa se faca dovada ca a fost livrata, ca livrarea l-a facut clientul asta este.

Scrie răspuns