Rog ajutor urgent-intrep.indiv.crescator de albine

Mesaj
Autor
mathel
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 25, 2013 1:54 pm

Rog ajutor urgent-intrep.indiv.crescator de albine

#1 Mesaj de mathel »

Buna ziua.
Am o intreprindere indiv.care se ocupa cu crestera albinelor,stiu ca trebuie sa depun dec.221 prin care declar familii de albine,dupa care trebuie sa platesc impozit 16% norma de venit stabilit in 2013 ian.,dar acum nu stiu cum sa intocmesc dec.200.In legislatie asa am citit ca indeferent de venituri realizate in anul 2013 se calculeaza impozit dupa famili de albine.

mathel
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 25, 2013 1:54 pm

Re: Rog ajutor urgent-intrep.indiv.crescator de albine

#2 Mesaj de mathel »

Vad ca nimeni nu ma poate ajuta :( ,nu stiu ce sa fac

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rog ajutor urgent-intrep.indiv.crescator de albine

#3 Mesaj de tomac »

D200 o completați cu zero, dacă nu aveți și alte venituri decât cele din valorificarea în stare naturală a mierii și celorlalte produse apicole: faguri, ceară, polen.
Depuneți D221 completând doar numărul de stupi ce depășește plafonul de scutire 75. Dacă aveți 100 de stupi veți completa cu 25 la aceștia. Dacă aveți 60 de stupi atunci nu aveți obligația depunerii D221.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mathel
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 25, 2013 1:54 pm

Re: Rog ajutor urgent-intrep.indiv.crescator de albine

#4 Mesaj de mathel »

Multumesc mult de tot ptr.raspuns,Atunci nici cheltuielile nu trebuie sa trec in dec.200?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rog ajutor urgent-intrep.indiv.crescator de albine

#5 Mesaj de tomac »

Nu.
Nu aveți nici obligația conducerii de evidențe contabile. Atenție însă: asta înseamnă că nu aveți obligația conducerii registrului de încasări și plăți, a registrului inventar sau de întocmire a documentelor financiar-contabile comune pe economie. Dar nu înseamnă că nu aveți obligația conducerii de evidențe fiscale: de exemplu - eliberare de facturi, jurnale de cumpărări și vânzări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns