operatiune triunghiulara falsa

Mesaj
Autor
carabelaa
Mesaje: 128
Membru din: Mar Mai 06, 2008 12:00 am

operatiune triunghiulara falsa

#1 Mesaj de carabelaa »

Am urmatoarea situatie pentru care va solicit ajutorul. Firma X(Italia) vinde catre Y (Romania) marfa. Marfa ajunge insa direct la firma Z(Romania) care e clientul final. Practic, intra in Romania dar, nu ajunge in depozitul lui Y. X emite factura catre Y,fara tva. Y emite factura catre Z cu tva romanesc. Transportul pe ruta Italia - firma Z(Romania) este asigurat si suportat de clientul final Z(Romania).

Cum va trata operatiunea aceasta firma Y (Romania)? In conditiile in care Z suporta transportul, trebuie ca Y sa se inregistreze in scopuri de tva in Italia?

Multumesc mult

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: operatiune triunghiulara falsa

#2 Mesaj de eugen01 »

InfoTVABrosura1
InfoTvaOperatiuniTriunghiulare

imho, nu.
Inteleg ca una din conditii este " cei trei agenti economici sunt inregistrati in scopuri de TVA in trei state membre diferite".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: operatiune triunghiulara falsa

#3 Mesaj de tomac »

Este AIC nu operațiune triunghiulară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

carabelaa
Mesaje: 128
Membru din: Mar Mai 06, 2008 12:00 am

Re: operatiune triunghiulara falsa

#4 Mesaj de carabelaa »

Deci este o achzitie intracomunitara urmata de o livrare interna......schimba cu ceva situatia faptul ca transportul este suportat direct de clientul final?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: operatiune triunghiulara falsa

#5 Mesaj de tomac »

Nu. Dvs trebuie să faceți dovada transportului din statul membru în RO. O copie a CMR și înțelegerea dintre părți legată de cine suportă transportul e suficientă zic eu pentru a face dovada transportului de la furnizor la client.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns