inregistrare TVA pentru firma platitoare/neplatitoare TVA

Mesaj
Autor
el habashis944
Mesaje: 108
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

inregistrare TVA pentru firma platitoare/neplatitoare TVA

#1 Mesaj de el habashis944 »

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema si as dori sa aflu parerea voastra despre cum e mai bine sa inregistrez:

- o societate care in luna martie este neplatitoare de TVA, primeste o factura de avans cu TVA de la o societate platitoare de TVA. Avansul facturat este aferent unei livrari viitoare cu taxare inversa.
Pe factura nu scrie taxare inversa, deoarece societatea nefiind platitoare de TVA in luna martie , nu se poate aplica taxarea inversa.
- in luna aprilie , societatea devine platitoare de TVA.
- factura respectiva de avans nu a inregistrat-o in luna martie, deoarece a ajuns prea tarziu la firma si s-a inregistrat in luna aprilie, fara a evidentia TVA-ul, iar la data document a fost trecuta data de pe factura din luna martie.Nu apare in D394 si nici in D300 pe luna martie.
- in luna aprilie, furnizorul livreaza marfa si face si factura de storno avans, la fel cu TVA si fara a mentiona Taxare inversa pe factura de storno.Factura pentru livrare de marfa este cu TVA taxare inversa.
Cum inregistrez eu factura de storno in aprilie, tot fara TVA? pentru ca storneaza o factura care s-a inregistrat fara TVA?S-au o inregistrez cu TVA, dar atunci se denatureaza soldul contului 401.
Eu as inregistra-o fara a evidentia TVA, ca sa se storneze aceeasi valoare,dar nu sunt sigura ca este corect.
Va multumesc anticipat pentru efortul pe care il veti face sa-mi raspundeti.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare TVA pentru firma platitoare/neplatitoare TV

#2 Mesaj de tomac »

Pentru avansurile respective puteați efectua ajustare de TVA la data intrării ca plătitor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

el habashis944
Mesaje: 108
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

Re: inregistrare TVA pentru firma platitoare/neplatitoare TV

#3 Mesaj de el habashis944 »

Multumesc Tomac pentru raspuns

Scrie răspuns