descarcare gestiune

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
bujgoin
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 30, 2007 1:00 am

descarcare gestiune

#1 Mesaj de bujgoin »

Revin cu amanunte despre problema ridicata ieri.
Dupa cum spuneam am prog. numai de conta si tin gestiunea la pret de vanzare cu tva(global valoric). Se pare ca este o problema cu calculul coeficientului K, deoarece eu ma astept ca soldul final sa fie egal cu sold initial +intrari-iesiri.
Cei de la saga au spus ca nu stiu eu cum se calculeaza si ca nu trebuie sa
verific soldul in felul acesta ci in functie de K. Dar daca eu am vandut intr-o luna marfa pe care am incasat 200 lei , nu trebuie sa se micsoreze soldul lui 371 cu 200 lei? Prin calculul lui K se face distincita intre valoarea trecuta pe cheltuieli si val. debitului lui 378.
Va rog daca se poate sa ma luminati. Nu este exclus ca din cauza oboselii sa-mi fileze vreo lampa si sa nu fac conexiunile corecte intre aceste conturi sau intre metodele de calcul.
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

În primul rând dă-mi voie să-ţi fac o mică observaţie: pentru a continua discuţia, poţi apăsa butonul Răspunde în cadrul vechiului subiect. Nu e nevoie să deschizi un subiect nou.
Revenind la problemă. Ai dreptate. Sold iniţial+intrări-ieşiri= sold final. K, acel coeficient de repartizare a diferenţelor de preţ influenţează doar valoarea adaosului repartizat asupra mărfurilor vândute şi cheltuiala cu marfa vândută - în fapt, mai simplu spus, defalcă valoarea din 707 în cheltuială (607) şi adaos (378). Nu influenţează totalul mărfurilor, de descărcat, în preţ de vânzare cu amănuntul.
Am verificat modul în care mi-a făcut mie descărcarea de gestiune la o firmă, în condiţii similare cu cele expuse de tine. Ei bine, valoarea ieşirilor de mărfuri, înregistrate prin creditul contului 371 este egală cu valoarea ieşirilor operate prin ecranul de ieşiri şi bineînţeles cu cele din raportul de gestiune.
Mă gândesc că există oarecum ceva acolo la tine care să genereze acel comportament.Nu cumva ai intrări de la neplătitori de TVA sau intrări pe bază de avize? Dacă ai intrări de la neplătitori de TVA ai pus cota TVA la vânzare?
Şi revin cu ceea ce am scris anterior:
- postează detaliat problema cu sume concrete şi cu ceea ce ai acolo

sau

- trimite-mi un mesaj privat, după ce te autentifici pe forum (apeşi pe linkul "Nu aveţi mesaje noi" din partea de sus a paginii forumului, aflat între "Profil" şi "Ieşire") cu adresa ta de e-mail, iar restul stabilim pe mail.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: descarcare gestiune

#3 Mesaj de saucan »

buna seara,in legatura cu acea defalcare...la o societate valoarea iesirilor intr o luna e de 3227.1,in raportul de gestiune e aceeasi suma iar in articole contabile la descarcare marfuri apare asa 607-371 cu suma 1921.72 si 378-371 cu suma 1305.38,in balanta apare astfel..cont 371c suma 3227.1,cont 378d suma 1305.38,cont 607d suma 1921.72 si cont 707 suma de 3227.1. E corect asa?
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: descarcare gestiune

#4 Mesaj de balazse »

Si dupa parerea ta cum ar trebui sa apara?

Încuiat