Asociere fisiere prin tragere cu mouse-ul"Link catre fisier"

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
dumitrescus563
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:43 pm

Asociere fisiere prin tragere cu mouse-ul"Link catre fisier"

#1 Mesaj de dumitrescus563 »

Am asociat un fisier (.jpg) unui articol introdus, prin "drag & drop" conform instructiunilor de mai jos:
"SAGA C ver 3.0.425
din 24.09.2013
1. S-a introdus posibilitatea asocierii de fisiere oricarui document operat in program. Daca se trage cu mouse-ul un fisier din calculator in ecranul programului, acesta se va asocia inregistrarii curente. In partea superioara a tuturor ecranelor de operare s-a introdus un buton, care are ca pictograma un segment de lant, pentru a accesa aceste fisiere. Pictograma va deveni rosie in cazul in care exista fisiere atasate. Optiunea este utila atunci cand se doreste atasarea de fisiere PDF, imagini sau fisiere text unei inregistrari."
Pictograma devine rosie, asa cum se specifica, insa ulterior, daca se doreste accesarea fisierului asociat, prin click cu mouse-ul pe pictograma inrosita, nu se intampla nimic.
Cum se pot regasi / accesa ulterior fisierele asociate in acest mod?
Multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Asociere fisiere prin tragere cu mouse-ul"Link catre fis

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Ai mutat sau sters fisierul respectiv din calea asociata initial
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

dumitrescus563
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:43 pm

Re: Asociere fisiere prin tragere cu mouse-ul"Link catre fis

#3 Mesaj de dumitrescus563 »

Evident ca nu. Am dat click pe pictograma in secunda urmatoare asocierii. Dar chiar si asa, ar fi trebuit sa apara totusi un mesaj de tipul "Fisier negasit". Cel mai bine incearca si vezi ce se intampla. Eu am Saga C.3.0.442.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24216
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Asociere fisiere prin tragere cu mouse-ul"Link catre fis

#4 Mesaj de balazse »

La mine functioneaza corect.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Asociere fisiere prin tragere cu mouse-ul"Link catre fis

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Repeta asocierea si vezi daca primesti aceeasi eroare..
Daca da fa update la ultima versiune din 30.05.2014
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

dumitrescus563
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:43 pm

Re: Asociere fisiere prin tragere cu mouse-ul"Link catre fis

#6 Mesaj de dumitrescus563 »

Am descoperit motivul. Eroarea provenea din cauza programului Windows implicit, ce era asociat fisierelor cu extensia .jpg (MS Paint). Am incercat pentru inceput sa asociez un fisier .pdf si acesta a fost deschis corect cu Adobe Reader. Apoi am sters fisierul .jpg, cu pricina si, asa cum ma asteptam, s-a afisat o alerta de "fisier negasit" si calea catre acesta. In final, am asociat implicit fisierele cu extensia .jpg cu programul IrfanView si defectiunea a fost inlaturata. Totusi, ramane inca o intrebare si anume, cum se poate sterge la un moment dat asocierea unui articol (in cazul de fata) cu un fisier? Inlocuirea cu alt fisier functioneaza (se face un nou "drag & drop"), insa stergerea propriu-zisa a fisierului asociat, mentine pictograma segment de lant inrosita si repeta mesajul de fisier negasit la infinit, fara sa ofere optiunea de eliminare a asocierii.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24216
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Asociere fisiere prin tragere cu mouse-ul"Link catre fis

#7 Mesaj de balazse »

Eu as propune ca la apasarea butonului "ins" pe langa faptul ca apar datele despre inregistrare sa se poate sterge asocierea cu un fisier.

dumitrescus563
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:43 pm

Re: Asociere fisiere prin tragere cu mouse-ul"Link catre fis

#8 Mesaj de dumitrescus563 »

Sa inteleg ca nu exista solutie pentru disocierea de un fisier? Pesemne ca s-ar rezolva prin stergere articol si readaugare cu acelasi cod, insa ma gandesc ca ar fi afectate alte inregistrari corelate cu articolul respectiv (stoc, pozitii din facturi etc.).
As aprecia un raspuns din partea unui programator avizat. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24216
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Asociere fisiere prin tragere cu mouse-ul"Link catre fis

#9 Mesaj de balazse »

Nu sunt un programator avizat, dar poti sa trimiti e-mail echipei Saga si o sa-ti raspunda ca nu exista.
Doar daca ai sterge inregistrarea ar disparea asocierea, ceea ce nu poti realiza daca documentul este unul vechi.

Încuiat