DESFACERE CIM FIRMA IN FALIMENT

Mesaj
Autor
monenciuc798
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 16, 2012 12:00 pm

DESFACERE CIM FIRMA IN FALIMENT

#1 Mesaj de monenciuc798 »

Firma este in faliment, va rog sa-mo spuneti cum se face desfacere CIM cu preaviz de 20 zile calendaristice? si in baza carui art.din Codul Muncii? Avem 40 de angajati. Sa infintat o alta firma ,si cand expira preavizul se face alte CIM pe firma noua?
Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DESFACERE CIM FIRMA IN FALIMENT

#2 Mesaj de balazse »

Daca doar se "trasfera" angajatii (si s-au inteles in acest lucru) atunci se poate desface contractul si cu art.55b (acordul partilor).

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: DESFACERE CIM FIRMA IN FALIMENT

#3 Mesaj de buriank »

Em am procedat in felul urmator: am emis Notificare, conform sentintei nr... pronuntata de judecatorul sindic in dosar nr... al Tribunalului.....
Am acordat preaviz conform art 65(1)- Codul Muncii, dupa aceea la expirarea preavizului am emis decizia de incetare ctr.
Asta ca sa nu ai surpriza ca administratorul nou s-ar putea sa se razgandeasca, si sa nu mai angajeze pe noua firma pe toti.Dar daca faci notificarea, si desfaci contractele cu 65(1) angajatul poate beneficia de ajutor de somaj.( si nici nu poate face plangere impotriva firmei, daca va fi cazul).

monenciuc798
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 16, 2012 12:00 pm

Re: DESFACERE CIM FIRMA IN FALIMENT

#4 Mesaj de monenciuc798 »

Multumesc pentru raspuns, dar notificarea se face pentru fiecare angajat sau una si se prezinta tuturor angajatilor.

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: DESFACERE CIM FIRMA IN FALIMENT

#5 Mesaj de buriank »

Am facut individual.

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: DESFACERE CIM FIRMA IN FALIMENT

#6 Mesaj de buriank »

am facut pentru fiecare angajat in parte.

Scrie răspuns