Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#1 Mesaj de buriank »

Am primit o notificare de la Fisc, ca exista neconcordante intre bilant formular 20, (cifra de afaceri neta) si decont de tva.
Am verificat, dar nu-mi dau seama de nimic. Si bilantul si deconturile de tva au fost facute din Saga.
Am cifra de afaceri 747166, iar din deconturi iasa: 743169. diferenta de 3997 nu gasesc.
Am verificat din nou din program toate livrarile , si tot 743169 imi da.
Am adunat din fisa cont- conturile 704,706,707,=747166.
Cum sa verific sa gasesc mai repede problema?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#2 Mesaj de tomac »

E incredibil! Cum să facă o astfel de corelare? Avansurile cui le lasă? Sau după ei alea trebuie să fie incluse în cifra de afaceri din bilanț? Sau livrările de imobilizări? Chiar sunt culmea cu astfel de corelații.
Nu puteți avea o astfel de corelație dacă:
- aveți facturi pentru avansuri sau stornare de avansuri. Acestea apar în D300, dar în mod evident nu au nimic de-a face cu cifra de afaceri
- aveți livrări de imobilizări, ce apar în jurnalele de vânzări dar, la fel de evident, nu au nimic de-a face cu cifra de afaceri
- aveți reduceri financiare acordare, ce diminuează baza de calcul a TVA și diminuează valoarea din D300, iar în contul de profit și pierdere sunt prezentate la cheltuieli financiare nu ca o diminuare a cifrei de afaceri.
Cum spuneam - niște incompetenți de la ANAF scornesc niște tâmpenii nereglementate, fără logică de altfel și pun la lucru, inutil, o grămadă de oameni. De curios: unde se întâmplă asta în țară, de unde sunteți?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#3 Mesaj de buriank »

Mures

Am descoperit o chestie dupa 2-3 ore de cautari.
Sumele din fisa cont nu corespund cu jurnal de vanzari( dar in unele luni-martie. aprilie, mai, iunie), in restul lunilor sunt egale.
Iar diferentele adunate imi dau exact suma de 3997 lei.
Niciodata nu am verificat asa fisa cont cu Vanzari.
Acum se sa fac? Banuiesc ca trebuie sa fac un decont de tva, si sa platesc diferenta.
Dupa cum am vazut astazi la Anaf lista era cam lunga.
O fi problema din program sau cu mine? :cry:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#4 Mesaj de eugen01 »

Aveti vreuna (sau mai multe) din situatiile semnalate de Tomac ?

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#5 Mesaj de buriank »

Nu am.

zoldhegyii669
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mai 02, 2013 12:15 pm

Re: Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#6 Mesaj de zoldhegyii669 »

Eu am avut alta situatie, m-au trecut de la TVA lunar la TVA trimestrial , pentru ca cifra de afaceri din deconturile de TVA pe anul 2013 nu depasea 100.000 euro. Cifra de afaceri reala , respectiv conturile 701-709 este pe anul 2013 peste 100.000 euro. Diferenta cu care spun ei ca sunt sub 100.000 euro este exact suma declarata in decembrie 2013 in decontul de TVA la pozitia sold TVA neexigibila aferenta livrarilor cu TVA la incasare.-- lucru perfect logic , aproape toata vanzarea lunii decembrie fiind la termen nu a avut TVA colectat.
Probabil ca trebuie sa ma astept si eu la o notificare de acest gen.

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#7 Mesaj de catanal »

Buna seara. legat de acest subiect si eu am primit o notificare ca nu bat veniturile din bilant f20 radurile 1-10 cu deconturile de TVA
1. Cand am preluat eu societatea avea furnizori neachitati in balanta dar in realitate ei erau achitati si acea suma am trecuto pe venituri .
2. Am trecut o suma pe venituri din imprumut societate administrator
3. Societatea noastra are serviciu de incarcare electronica care din punct de vedere al TVa-ului in declar dar din punct de vedere al venitului nu deoarece venitul meu se reflecta doar in acel comision pe care il primesc saptamanal.
Am dat o declaratie de unde sunt neconcordantele si acum astept sa vedem ce se intampla.

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#8 Mesaj de buriank »

Revin cu problema mea.
Dupa niste ore bune de cautari am gasit " neconcordanta" , intr-o adevar am acordat niste reduceri de pret.Domnul Tomac are dreptate.
Acele reduceri de pret am pus pe contul 667, mai putin o tranzactie pe care din greseala am pus pe contul 767(77 ron)

Nu stiu cum sa formulez un raspuns la Anaf.
Va multumesc pentru ajutorul acordat, si ca m-ati luminat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#9 Mesaj de tomac »

Exact așa cum le-ați găsit și cum v-am scris și eu. E le-aș spune că astfel de corelații sunt lipsite de suport legal, că există situații precum cele descrise în care cele două: cifra de afaceri pentru TVA și cifra de afaceri contabilă nu au nici o legătură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#10 Mesaj de eugen01 »

tztzt..taman ce credeam ca ma las de fumat ! :)

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Neconcordante intre bilant si decont de tva pe anul 2012

#11 Mesaj de buriank »

Multumesc inca o data.

Cat lucram degeaba,mai trebuie sa dau si raspuns, cand ei ar trebui sa stie ce si cum.

Asta e.
Nervi si nervi, si timp pierdut.

Scrie răspuns