Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#16 Mesaj de balazse »

Face referire doar la cei care sunt inregistrati in scopuri de TVA.
O alta problema la acea postare este ca apare:
Se completeaza si se depune o declaratie rectificativa cod 390 pentru luna septembrie 2012, evidentiindu-se suma stornata pentru avansul platit,
...
Se raporteaza achizitia intracomunitara in declaratia 390 aferenta lunii octombrie 2012, la valoarea facturii emise de furnizor, corespunzator raportarii de la randul 5 si 18 din decontul de TVA, fara sa se mai tina cont de faptul ca s-a achitat un avans total sau partial,
Aberatie totala din punctul meu de vedere.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#17 Mesaj de eugen01 »

Suma platita pe baza de proforma nu e considerata avans.(doar daca s-a emis autofactura in luna urmatoare ).Cheia in astfel de cazuri o reprezinta existenta/inexistenta facturii (din acest motiv am pus link-ul respectiv).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#18 Mesaj de balazse »

Dar problema este ca a existat factura de avans, doar ca s-a primit impreuna cu factura finala.

bucura896
Mesaje: 192
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#19 Mesaj de bucura896 »

tomac scrie:Dacă achiziția este sub plafon, nu aveți obligația înregistrării în scopuri de TVA pe art.153^1 și nici în ROI. Nu aveți de achitat nimic. Furnizorul vă va emite factura cu TVA în cota din statul său. TVA facturat de acesta intră în prețul de achiziție pentru dvs.
Doar dacă achiziția depășește plafonul de 10000 EUR, aveți obligația de a vă înregistra fiscal în scopuri de TVA și veți avea un cod utilizabil doar pentru AIC sau LIC și veți depune D301 în baza căruia veți achita TVA în România.
si daca firma neplatitoare de tva dar inscrisa la tva pt achizitii/livrari intracomunitare si este inscrisa in ROI , face achizitii sub plafonul de 10.000 euro mai este obligata la plata tva si depunerea 301?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#20 Mesaj de eugen01 »

Depinde de datele din factura emisa de furnizor.
1. " Furnizorul vă va emite factura cu TVA în cota din statul său. TVA facturat de acesta intră în prețul de achiziție pentru dvs."
2. " veți avea un cod utilizabil doar pentru AIC sau LIC și veți depune D301 în baza căruia veți achita TVA în România."

bucura896
Mesaje: 192
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#21 Mesaj de bucura896 »

furnizorul imi factureaza fara tva pt ca am cod de tva pt achizitii intracomunitare si sunt inscrisa si in roi....
si pentru facturile de la google sunt obligata la plata tva? :(
Eu inteleg ca daca fac achizitii sub plafonul de 10000 euro nu sunt obligata la plata tva conform art 126

(4) Prin derogare de la prevederile alin. (3) lit. a), nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare de bunuri care indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt efectuate de o persoana impozabila care efectueaza numai livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care taxa nu este deductibila sau de o persoana juridica neimpozabila;
b) valoarea totala a acestor achizitii intracomunitare nu depaseste pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depasit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro, al carui echivalent in lei este stabilit prin norme.
(5) Plafonul pentru achizitii intracomunitare prevazut la alin. (4) lit. b) este constituit din valoarea totala, exclusiv taxa pe valoarea adaugata, datorata sau achitata in statul membru din care se expediaza sau se transporta bunurile, a achizitiilor intracomunitare de bunuri, altele decat mijloace de transport noi sau bunuri supuse accizelor.
(6) Persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile, eligibile pentru derogarea prevazuta la alin. (4), au dreptul sa opteze pentru regimul general prevazut la alin. (3) lit. a). Optiunea se aplica pentru cel putin doi ani calendaristici.


Am inteles eu gresit oare?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#22 Mesaj de eugen01 »

1. Inregistrarea in ROI, a fost necesara datorita:
ART. 158^2 Registrul operatorilor intracomunitari
(1) Începând cu data de 1 august 2010, se înfiinţează şi se organizează în cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală Registrul operatorilor intracomunitari care cuprinde toate persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează operaţiuni intracomunitare, respectiv:
.....
e) achiziţii intracomunitare de servicii, respectiv cele pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2), efectuate în beneficiul unor persoane impozabile stabilite în România, inclusiv persoane juridice neimpozabile înregistrate în scopuri de TVA potrivit art. 153 sau 153^1, de către persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, şi pentru care beneficiarul are obligaţia plăţii taxei potrivit art. 150 alin. (2)."

Deci, indiferent ca primeste sau presteaza servicii, din/catre UE musai codVIES. (Facturi Google);

2.AIC bunuri.
5) taxa pe valoarea adaugata datorata sau achitata in statul membru ;

Adica sa inteleg ca nu e platit nici acolo TVA-ul ?

(simpla parere, e posibil sa inteleg eu gresit.Sa asteptam si alte pareri)

LE:
Rationamentul meu ar fi ca, art.126 se refera la cei neinscrisi in ROI, pe cand cei inscrisi in ROI, fie si prin optiune au la "pachet" 390 si 301.
Ultima oară modificat Mie Iul 23, 2014 9:01 am de către eugen01, modificat 1 dată în total.

bucura896
Mesaje: 192
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#23 Mesaj de bucura896 »

Nu este platit nici acolo tva
Pe declaratia 091(declaratie de inregistrare in scopuri de tva/declaratie de mentiuni pt alte persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii) este completat la pct D pct 4 Inregistrare in scopuri de tva - inregistrare prin optiune pt achizitii intracomunitare , conform art 126 alin 6 din codul fiscal...
Si din decl 091 eu inteleg ca nu trebuie sa platesc tva....

Chiar ne-ar prinde bine si alte pareri

Multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#24 Mesaj de eugen01 »

Pagina 4 (Instructiuni de completare D 091)
D. Date privind vectorul fiscal
I. Înregistrare în scopuri de TVA
2. Înregistrare prin optiune pentru achizitii intracomunitare, conform art.126 alin.(6) din Codul fiscal - se marcheaza cu "X" de catre persoanele impozabile care nu sunt înregistrate si nu au obligatia sa se înregistreze conform art.153 din Legea nr.571/2003
privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare si de persoanele juridice neimpozabile, daca realizeaza achizitii intracomunitare de bunuri care nu sunt considerate operatiuni impozabile în România conform art.126 alin.(4) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare si opteaza pentru taxarea acestor operatiuni, conform art.126 alin.(6) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#25 Mesaj de tomac »

Eu vă spun doar atât: scutirea în limita a 10000 EUR (34000 lei) se referă exclusiv la AIC de bunuri. În cazul serviciilor nu se pune problema AIC. La servicii se discută despre locul prestării și persoana obligată la plata TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#26 Mesaj de buriank »

Am si eu nevoie de ajutor.
II neplatitoare de tva in Romania a depasit pragul de 10000 euro, sa inregistrat platitor de tva numai pt Achizitii intracomunitare, deci are cod de tva numai pentru AIC, primeste factura de la furnizor din Ungaria fara tva, dar acest furnizor nu apare in VIES.

In acest caz eu trebuie sa platesc TVa sau nu?

Daca furnizorul era in Vies stiu ca trebuie sa platesc tva in Romania,( 390 si 301), dar in aceasta situatie nu stiu cum trebuie sa procedez.
Multumesc

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#27 Mesaj de apetrem »

Procedura este aceiasi, indiferent de faptul ca furnizorul apare sau nu in vies.
Marian Apetre

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#28 Mesaj de buriank »

Nu mi se pare logic aceasta chestie. Daca furnizorul nu colecteaza TVa( in aceasta situatie el nefiind platitor de Tva, si nici nu este in sistem VIES) eu de ce trebuie sa platesc TVa?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#29 Mesaj de apetrem »

Sistemul de Tva al statelor functioneaza independent.
Faptul ca firma furnizor a colectat, sau nu, tva, nu figureaza printre motivele de scutire in RO.
Marian Apetre

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#30 Mesaj de buriank »

Ok, am inteles.
Multumesc :)

Scrie răspuns