vanzare imobil persoana juridica catre persoana fizica

Mesaj
Autor
ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

vanzare imobil persoana juridica catre persoana fizica

#1 Mesaj de ciobanc »

societatea vinde un imobil in valoare de 120.000 lei catre o persoana fizica;
in contabilitate va aparea nota contabila cu contul 7583 ;fiind platitori de impozit pe venit,
datoram un impozit de 3%,adica 3.600 lei;
notarul care face tranzactia mi-a cerut 2% din valoare ,adica 2.400 lei;
eu nu cred ca este corect;ce argument legal prezint notarului???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzare imobil persoana juridica catre persoana fizica

#2 Mesaj de tomac »

Acel impozit cerut de notar e datorat de persoane fizice nu de societăți. Să citească art.77^1 din codul fiscal.
ART. 77^1 Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal
(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:
și normele
ART. 77^1
151^2. Definirea unor termeni:
a) prin contribuabil, în sensul art. 77^1 din Codul fiscal, se înţelege persoana fizică căreia îi revine obligaţia de plată a impozitului.
În cazul transferului dreptului de proprietate sau al dezmembrămintelor acestuia prin acte juridice între vii, contribuabil este cel din patrimoniul căruia se transferă dreptul de proprietate sau dezmembrămintele acestuia: vânzătorul, credirentierul, transmiţătorul în cazul contractului de întreţinere, al actului de dare în plată, al contractului de tranzacţie etc., cu excepţia transferului prin donaţie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: vanzare imobil persoana juridica catre persoana fizica

#3 Mesaj de augustl »

Buna ziua,

ma confrunt cu o speta destul de interesanta zic eu, si am nevoie de sfaturile dvs. pt. rezolvarea ei: o persoana juridica achizitioneaza o hala metalica si materiale pt. amenajarea acesteia, insa terenul pe care este amplasata aceasta precum si autorizatia de construire eliberata de primarie pt. amenajarea ei, figureaza pe persoana fizica, intre cele doua incheindu-se contract de comodat pentru posibilitatea desfasurarii activitatii economice a persoanei juridice pe terenul persoanei fizice. La bugetul local, impozitul pe teren este suportat de proprietar, adica de persoana fizica, iar impozitul pe hala respectiva este suportata de firma......cum se poate asa ceva? si ce se poate face mai departe pentru a fi in regula din toate punctele de vedere?

va multumesc!

Scrie răspuns