DESPRE PFA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
mosoiuf
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 22, 2013 10:42 am

DESPRE PFA

#1 Mesaj de mosoiuf »

cum inregistrez materialele consumabile care nu se consuma toate in decursul aceluiasi an la un PFA

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: DESPRE PFA

#2 Mesaj de septimiuv »

ca cele pe care le dai in consum

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: DESPRE PFA

#3 Mesaj de paidolat181 »

Salut!
Va cer ajutorul ptr lamurirea catorva aspecte legate de decontarea cheltuielilor la o PFA/ II

1. Se pot deconta doar chitantele de plata a abonamentului de telefon sau este necesara si factura?

2. In cazul in care o persoana ce are atat calitatea de PFA cat si I.I. are sediul in aceeasi locatie, insa nu este proprietara pe acel spatiu, poate deduce partial (proportional cu spatiul "ocupat") atat pentru PFA cat si pentru I.I.

3. Se pot deconta facturile de telefonie/electricitate/altele, daca la beneficiar apare sediul si numele persoanei fizice, fara CUI sau CNP?

4. Bonurile de benzina daca se deconteaza doar in procent de 50% mai trebuie justificate prin foi de parcurs?

Astept opiniile voastre...

Multumesc!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DESPRE PFA

#4 Mesaj de balazse »

1. In mod normal inregistrezi in program si factura ca sa poti genera ulterior corect D.392, dar poti inregistra doar plata prin "casa", dar la dosar trebuie sa ai si factura (daca nu le-ai primit atunci iti faci un cont la furnizorul de servicii si le descarci online si le listezi).
2-3. Citeste aici: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... lit=chirie
4. Nu mai trebuie foaie de parcurs, dar trebuie sa ai cumparat un autoturism sau sa ai un contract de inchiriere (citeste aici de ce contract de inchiriere: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... at#p168531).

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: DESPRE PFA

#5 Mesaj de paidolat181 »

Multumesc!
la punctul 3 ma refeream la facturile emise pe numele titularului II/PFA, insa fara sa contina CUI-ul atribuit acestuia.
De exemplu PFA este Popescu Ion din Oravita si avem o factura de telefonie la care Beneficiarul este Popescu Ion cu domiciliul la Oravita fara a se mentiona CUI-ul atribuit PFA-ului, sau CNP-ul, poate fi considerata ca si cheltuiala a PFA-ului? ... intreb asta deoarece am aflat ca unei cunostinte nu i-au considerat factura ca fiind chetuiala pe PFA daca nu are si CUI-ul mentionat la beneficiar.
"Succesuri" :P
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25851
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DESPRE PFA

#6 Mesaj de tomac »

ȘI eu spun că nu i se poate considera cheltuială în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: DESPRE PFA

#7 Mesaj de apetrem »

Si nu numai lipsa CUI-ului este problema.
"Popescu Ion" si "Popescu Ion PFA" sunt entitati cu patrimoniu distinct.
Marian Apetre

Scrie răspuns